11 ayın sultanı geldi. Yazarımız Burcu Erdoğan, Ramazan ayını karşılayan yazısı ile sizlerle.

Cenab-ı Allah'a sonsuz hamd-ü senalar olsun, kalplerimizi bir kez daha Ramazan'ın manevi coşkusuyla dolduracak olan bu mübarek ayın kapılarına ulaştık. Bu akşam ilk teravih namazımızı eda edecek ve 11 Mart Pazartesi günü itibari ile oruçlarımızı tutmaya başlayacağız. Ramazan, rahmetin çağlayanı, affın sonsuz denizi ve cennetin müjdesiyle dolu bir zaman dilimidir. Bu kutsal ayda, kalplerimizdeki sevgi, şefkat ve merhametle birleşerek daha da derinleşeceğiz. Hz. Muhammed (s.a.v.) Şaban ayının son günlerine yaklaştığında, kalplerimizi büyük ve mübarek bir ayın gölgesiyle dolduracak olan Ramazan'ın müjdesini vererek bize ulaşan müjdeyi hatırlatmıştır. Bizler de Ramazan'a gönül, ruh ve beden olarak hazır olmalı, onu büyük bir sevinç ve coşkuyla kucaklamalıyız. Çünkü Ramazan, kalplerimizi aydınlatan, ruhlarımızı besleyen ve manevi derinliklerimize dokunan bir zaman dilimidir. Kalpleri karanlıktan aydınlığa çıkaran, insanlığı en doğru yola ulaştıran ilahi kelam olan Kur'an-ı Kerim'in indirildiği mübarek aydır. Bu ayda, Kur'an'ın nuruyla ruhumuzu aydınlatmalı, kalbimizi huzura kavuşturmalıyız. Kur'an, Ramazan'ın her anında bize rehberlik eder, içimizdeki karanlığı dağıtır ve bizi gerçek huzura ulaştırır.

Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyrulmaktadır: "Ey iman edenler! Oruç sizden önceki ümmetlere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Böylece umulur ki (Allah'tan) korunursunuz." (Bakara, 2/183) 
Bu kutsal ayda, yüreklerimiz oruçla açılır, ruhumuzun derinliklerinde bir huzur dalgası hissederiz. Günahlardan arınırken, dualarımızı gökyüzüne yükseltir, Rabbimize yakınlaşmanın manevi ruhunu yaşarız. Ramazan, bize bir kez daha Allah'ın sonsuz rahmet ve merhametinin kucak açtığı bir zaman dilimi olarak gelir, yüreğimize umut ve sevgi tohumları eker.

Kalplerin en derin duygularıyla kucaklaştığı, iyilik ve merhametin neşrettiği, kardeşlik bağlarının en sıkı tutulduğu müstesna bir zaman dilimidir. Birbirimizi iyilik ve sevgiyle kucaklayalım. Birlikte, kalplerimizi duygusal bir coşkuyla açalım, her birimizin içindeki derin sevgiyi, merhameti ve paylaşma duygusunu ortaya çıkaralım. Bu Ramazan'da birbirimizin yükünü hafifletmek, sevgiyle sarılmak ve birlikte iyilikler yapmak için el ele verelim. Bir tebessümle başlayan bir yardım hareketi, kalplerimizi iyilikle doldurabiliriz. Birbirimize destek olma gücümüz var. Her birimizin bir gülümseme, bir selam, bir dua ile "hayatlarına dokunabileceği birilerinin olduğunu" unutmayalım. Birbirimizin yüklerini paylaşarak, kardeşlik bağlarımızı güçlendirerek, Ramazan'ın ruhuna uygun bir şekilde yaşayalım. İyiliklerin ve yardımlaşmanın bereketiyle dolu olan bu ayda, sevgi ve şefkatle dolu bir dünya inşa etmek için birlikte adım atalım. Çünkü en güzel iyilikler, en küçük adımlarla başlar ve en büyük değişimler, kalplerimizin içindeki derin sevgiyle gerçekleşir.

Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan.. 

Yüreklerimizi senin bereketinle doldur, düşlerimizi senin nurunla süsleyelim birlikte. Sahur vaktinde bizleri uyandır, uykularımızı senin huzurunla taçlandıralım. Gecenin derin sessizliğinde seninle paylaşalım bütün sırlarımızı, dualarla arınalım, seninle birlikte ruhumuzu temizleyip, kalbimizi senin sevginle donatalım. Umutlarımızı senin maneviyatınla güçlendirelim. Her bir nefesimizde seninle birlikte bir adım daha atalım, seninle birlikte yeniden doğalım.

Sağlıcakla