Türkiye konuşulması gerekenleri değil, inci tanelerini konuşuyor (Bölüm-2) Bu bölümün konusu piyasalara etkisi.

İşte bir örnek daha: Yeni bir dizi piyasaya sürüldü ve ardından pavyonda dans eden kızların hayatları, sanki hiç kimse bilmiyormuş gibi, bu durumu övgüyle anlatıyorlar. Tabii ki, bunun nedeni, dizinin pr çalışması için sahnede dans eden kızın tuhaf dansının fragman olarak kullanılması ve günlerce süren övgülerle birlikte, elbiselerin hemen tükenmesi, şarkıcı ücretlerinin artması gibi ifadelerle piyasanın hareketlenmesi.

Diziyi izledik; Ankara şarkıları eşliğinde yapılan dans, adeta bir faciaydı. Goril gibi hareketler yapılıyor, giyilen kıyafet ise hiç de hoş değil. Ankaralılara yönelik yapılan bu tarz bir sunum, benim düşünceme göre, bir hakarettir. Çünkü birçok düğünde Ankara şarkılarıyla oynanan güzel oyunları biliyoruz. Üşenmedim, internet üzerinden birkaç pavyon oyununu izledim; hiçbiri bu dizideki gibi değildi.

Ancak en kötüsü, bir bölümde öğretmenin ek ders konusundaki sözleri. Okuldaki eğitimin yetersiz olduğunu ve bu nedenle ek derslere ihtiyaç duyulduğunu vurgularken, aslında ek dersin aileler tarafından çocukların sınavlarda diğer çocuklardan daha iyi olmaları için aldırıldığını unutmuş veya bilmiyor gibi bir hava yaratılmış.

Bir başka sorun ise "kızlar buraya tertemiz gelir, tertemiz çıkar" sözü. Her yetişkinin bilmesi gerektiği gibi, pavyona girenin temiz girmesi ve temiz çıkması mümkün değildir. Kendi istese de, oranın müdavimleri veya işletmecileri onu temiz bırakmazlar. Bu konuda dijital platformlarda birçok belgesel niteliğinde program yapılmıştır; dolayısıyla, herkesin bu konuda bilgisi olduğunu söyleyebiliriz.

Rahmetli Erbakan hocanın "Reklamın iyisi kötüsü olmaz" sözü gibi, dizinin her gün insanların gözüne sokulan o garip dans fragmanıyla, pavyonda çalışan kızların güzellemeleri yapılarak reklamının yapılması, aslında normal dizi bölümlerinin daha fazla ön plana çıkarılması durumunda bu kadar dikkat çekmeyeceğini düşündürüyor.

Yazarken bile, bu konudaki düşüncelerimi paylaşırken o dans görüntüsü gözümün önüne geliyor ve o garip hareketler hala tuhafıma gidiyor, birde insanlar bu hareketleri kendileri yaparak sosyal medayalarında yapmaya başlıyorlar. Tabi ki bu dans için açılan dans kursları ve belki de ne olduğunu bilmedikleri bu pavyon hayatı için başvuru yaptıkları gelen haberler arasında, alın size güzellemelerin sonucu.