Yazarımız Sıddık Bey, Bu hafta sonu, Alanya'da yaşanan yoğun ve heyecanlı siyasetin nabzını tuttu ve analizlerini yazdı.

Merhaba sevgili okurlarım.

Hafta sonu  her ne kadar sizler için sakin geçse de bir takım çevreler için hiç sakin değil üstelik, oldukça yorucu, meşakkatli ve heyecanlı geçti. Yani Alanya’da siyasetin nabzı hızlı attı.

Siyaset arenasında oldukça yoğun ve heyecanlı bir atmosfer hakimdi. İki aday da birbiriyle kıyasıya yarıştı. Sokaklarda yapılan yürüyüşler ve mitinglerle güçlerini sergilediler. Her şey Alanya için diyerek hafta sonu demeden siyasetçiler canla başla mücadele ettiler.

Yani, kıyasıya mücadele eden iki adayda çıktı meydane ikisi de birbirinden merdane, altta kaldın diye üzülme, üste çıktın diye sevinme diyerek başlayalım.

Son kozlarını kullanmak için meydanlardaydılar, Alanya’da her seçim öncesi güçlü adayların güçlerini göstermek için yaptıkları sokak yürüyüşlerini yaptılar.

İYİ parti adayı Mehmet Şahin değişim ve gelişim diyerek yürüyüşünü cumartesi günü gerçekleştirdi. Nerdeyse bağımsız gibi aday olmuş bir aday olan İYİ parti adayı Mehmet Şahin, mahşeri bir kalabalıkla yürüyüşünü gerçekleştirdi.

Her kesimi kucaklayan, her yere dokunmuş olan, bir  aday olarak Mehmet Şahin’in bu kadar kalabalığı toplaması gerçekten takdire şayan, herkesin göz ardı ettiği şey bu arkadaşlar.

Şahin’in bu kadar kalabalığı toplaması büyük olay, tabi her ne kadar karşı adayları destekleyenlerin miting meydanın da bitmek üzere iken, benim kafanın saçları gibi seyrekleşmişken resimler çekerek, miting şoku gibi haberler yaptırmalarını dikkate almıyoruz.

Bunların kasıtlı yapıldığını zaten herkes biliyor , pazarlamada bir kural vardır. Eğer karşınızdaki sessizce sizi dinliyor ise bilmediğini zannedip o kadar da sallamayın. Yani millete bu şekilde yediririz diye düşünmeyin.

Neyse, Mevcut belediye başkanı Adem Murat Yücel’de Pazar günü gerçekleştirdi, yürüyüşünü ve o da gerçekten Mehmet Şahin kadar kalabalık hatta fazla bile toplamıştı kalabalığı. Resimlerde görüldüğü üzere herkes o yürüyüşteydi, Ak parti Antalya il başkanı ve mhp il yönetimi dahil, çok ciddi uğraşılmış bir organizasyondu.

Ama hiç birini şahsi olarak tanımadığım için rahatlıkla söyleyebilirim ki, Chp adayı Osman özçelik böyle bir yürüyüşe cesaret edemedi, çünkü böyle bir organizasyonu tertip edemezlerdi, hep söylüyorum 3.cü olur diye.

Gerçi kanun hükmünde kararname değil ama Chp’nin mevcuduna Osman Özçelik biraz etki edebilir, lakin diğer ikisini yakalayamaz diye düşünüyorum. Şunu da belirtmeliyim, çok iyi hatta insanları etkileyecek şekilde bir algı yönetimi ile millete hep ikisinin arasından çıkacak diye algı operasyonları yaptılar.

Bunu da büyük ölçüde başardılar algı, anketler filan derken kendileri bile buna o kadar inandılar ki, Chp adayı ilk başta tutuk giderken bir anda diğerleri ile biliyorsunuz pankart savaşlarına başladı yani kesenin ağzını açtı ve onlardan daha büyük afişler bastırmaya, bir sürü otobüsler giydirmeye başladı.

İYİ parti adayı Mehmet Şahin’e tekrar dönersek, gerçekten tebrik etmek lazım, halihazır da başkan değil, herhangi bir makam veya mevki de değil bu kadar kalabalığı toplaması, demek ki ona inanan ve gönüllü olan insanlar ile bu kadar kalabalığı toplamak gerçekten başarı, hakkını teslim etmek gerekir.

Mhp adayı Yücel ise daha şanslı, zaten mevcut belediye başkanı yani mühür elinde ve bir çok açıdan daha avantajlı durumda, doğal olarak daha fazla kalabalığı toplaması zaten doğal olan, birde Cumhur ittifakı adayı olarak, daha fazla kalabalık toplayamaması zaten sıkıntı olurdu.

Aklıma gelmişken söylemeliyim, Chp’nin yaptığı algı eğer iyi maya tutarsa, bu Mhp adayı Yücel’e yarar, nasıl mı? Burada seçimi belirleyecek olan asıl  satranç taşı Ak parti tabanı ve Ak parti tabanı Alanya’yı yine Mhp’ye verdikleri için tepkililer ve kendi adayları olmadığı için bu tepkileri sandıkta dile getirmeye hazırlar.

İşte bu durumda Chp algısı iyi maya tutarsa demiştik, Ak parti tabanı hiç sevmediği Chp’nin bir Adayı olan Osman Özçelik aradan çıkacaksa kazanmasın diye yine sandık başında Mhp adayı Yücel’e oy verirlerse Yücel rahat alır bu seçimi.

Bu da bir varsayım, netice olarak, hafta sonu yürüyüşünün galibi Yücel gibi gözüküyor, bu da başka bir sorunu ortaya çıkarıyor aslında yine gözlerden kaçan bir sorun. Gençler belki çok hatırlamazlar ama Türk siyaset tarihinden bir Osman bölükbaşı geçti.

Rahmetli Süleyman Demirel gibi o da nüktedanlığı ile Türk siyaset tarihine damga vurmuştur. 1958’de Cumhuriyetçi Millet Partisi ile Türkiye Köylü Partisi birleşerek Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi adını almış ve genel başkanlığa Osman Bölükbaşı getirilmişti.

Osman bölükbaşı mitingleri en kalabalık geçen siyasetçi olarak tarihe geçmiştir ve Demirel ile Ecevit’e "kalabalık ile iktidara gelinse ben gelirdim" diyerek baba nasihati vermiştir. Bundan muzdarip olduğunu her fırsatta dile getirmiştir.

Miting meydanlarında Bölükbaşı’yı coşkuyla dinleyen büyük kalabalıkların, seçim sandığında partisine oy vermemeleri konusunda Osman Bölükbaşı, “Bizim tanesi çıkmayan harmanımız boldur. Sapı uzun, tanesi kıt Türk milleti; meydanlarda veriminiz bol, benden alkışlarınızı esirgemezsiniz, ama sandık başına gidince başkasına oy verirsiniz.” diyerek sitemde bulunmuştur.

Dolayısı ile Osman Bölükbaşı’nın dediği gibi de olursa, işte o zaman Yücel’e hayırlısı olsun demek lazım.

Kalın Sağlıcakla..