Yazarımız Burcu Erdoğan, bu yazısında cesur olun ve yeni umutlara, yeni deneyimlere açık olun dedi.

Çok sevdiğim bir kişinin geçenlerde hediye ettiği bir kitapta ünlü kişilerin hayata dair söylediği sözler yazıyordu. 8. sayfasında "Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez.." sözünden esinlenerek içimdeki duyguları sizlerle paylaşmak istedim.

İçimizdeki yaşamış olduğumuz birçok hayale ışık olabilecek bu cümle, bazen aşmamız gereken duvarları, çıkmamız gereken merdivenleri, yapmamız gereken işleri bizlere hatırlatma konusunda, içimizdeki güzellikleri ve duyguları ortaya çıkarma konusunda etkili cümleler arasında yer alıyor diye düşünüyorum.

Yüreğimden kaleme, kalemden kağıda dokunduğumda gökyüzünün sonsuz genişliği, içimizdeki hayallerin ve hedeflerin büyüklüğünü yansıtıyor. Pek çok kişi, bu engin ufku keşfetmek yerine, güvenli limanlarında, tanıdık sınırlar içinde yaşamayı seçer. Bu seçim, potansiyelimizin farkında olmayan birçok insanın gerçekleştiremeyeceği hayallerin zincirlerini oluşturur.

Hayat, zaman zaman bizi konfor alanlarımızın dışına itmeye çalışır. Korkularımız, endişelerimiz ve dış dünyanın beklentileri, geri çekilmemize neden olur. Asıl güzellik, kırılganlığımızı kabul edip cesaretimizi topladığımızda ortaya çıkar. Gerçek güzellik, hayallerimize doğru cesurca adım attığımızda, açılan kanatlarımızın altında yatar.

Bir insanı hayal edin, içinde bir umut feneri yanıp sönen ama korkularının zincirlerine hapsolmuş... "Bu zorluğun üstesinden gelebilecek miyim?" diye sorar durur. İşte bu sorgulama insanı geriye çeker. Oysa, ulaşamayacağımızı düşündüğümüz her hayal, yüreğimizi burkan bir pişmanlıkla dolar, bir başarısızlık izi daha kazınır içimize. "İnanmak, başarmanın yarısıdır" denir ya, işte şu an tam da o noktadayız.

Öncelikle kendine inanmak, kendine güvenmektir. Başaracağına içten içe inanmalı insan. Ne olursa olsun denemeli. Bir adım atmalı, başlamalı, hayal etmeli. Sınırlarınızı zorlamak için cesaret edin. Denemeden bilemezsiniz. Çünkü, "açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez", ne kadar geniş bir alana yayılacağını bilemezsiniz... Pes etmeyin. Hedefe ulaşmak için çıktığınız yol belki engebeli olacak, başarıya ulaşmak için belki de her gün bir savaş vereceksiniz.

Ama unutmayın, her zorluğun sonunda bir zafer yatar. İlk denemede değil, yıllar süren çabalardan sonra, ama mutlaka bir gün başarıyı tadacaksınız. Eğer bugün pes ederseniz, yarın bir başkası o zaferi kazanacak. Peki, neden o kazanan siz olmayasınız? Hayatın size sunduğu her zorluğa meydan okuyun, en zor anlarda bile umut vardır, ışık vardır. Kararlılıkla yürümek ileriye adım atmak demektir.

Kendimize değer verdiğimizde... İçimizdeki gücü ve değeri fark ederiz. Çünkü kendimize verdiğimiz değer, başkalarının bizi değerli görmesini sağlar. Değişimin gücünü hissettiğimizde... Her gün yeni bir umutla uyanırız, yaşam sürekli bir değişim içindedir. "Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir." Her yeni gün, bizlere yeni fırsatlar sunar. Kendimizi sürekli geliştirmeye adım atmalıyız.

İçsel bir değişimle kendi potansiyelimizi keşfetmeliyiz. Kurduğumuz hayallerde cesur olduğumuzda... Hayallerimiz bizi ileriye taşır, umudu yeşertir. Hayal gücümüzün sınırlarını zorlayıp ve cesur adımlar atmalıyız. Her bir hayal, gerçekleştirmemiz için bir fırsattır. Dış etkilere kulak asmamalıyız... Kendi yolumuzu seçmek, bazen dışarıdan gelen sesleri kulak tıkamayı gerektirir. İçimizdeki sesi dinlemeli ve ona cesaretle adım atmalıyız. Yeni deneyimlere açık olmalıyız...

Farklı insanlarla tanışmak, yeni ortamlara girmek bizi daha zengin kılar. Her bir tanıdığımız, bizlere yeni bir bakış açısı sunabilir. Kitaplarla kendimizi beslemeliyiz... Kelime dağarcığımızı genişleterek, hayal gücümüzü besleyebilir, her bir sayfa da kendimize yeni bir dünyanın kapılarını açabiliriz. Kitaplarla dolu bir dünya, bizlere sonsuz bir zenginlik sunar. Düşüncelerimizi özgürce ifade etmeliyiz... Bizim fikirlerimiz, bizim düşüncelerimizdir. Cesurca düşünüp, duygularımızı ifade etmeliyiz.

Her bir düşünce, bir umudu yeşertir. Bu hayat hepimiz için, cesur adımlarla dolu olmalı. Unutmayalım ki, her an yeni bir başlangıçtır, her an yeni bir umuttur.

Sağlıcakla...