Yazarımız Sıddık Bey, Alanya siyasetinde yine halkın nabzını tuttu, konuşulanları size aktardı ve değerlendirmelerini yazdı.

Eskiden kahvehanelerde dönüp dolaşan sohbetlerin yerini şimdi kafe köşeleri aldı. Artık burası, halkın nabzını tuttuğu, fikirlerin serbestçe döküldüğü bir alan haline geldi. Son zamanlarda bir kafede oturup insanların neler konuştuğunu dinleme fırsatı buldum. Her gelen gidenin ağzından farklı konular dökülüyordu. Örneğin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak Muhittin Böcek'in adaylığının geç açıklanmasının sebepleri hakkında ciddi iddialar vardı.

Bazılarına göre, CHP yönetimi zamanında karar veremedi ve Muratpaşa ilçe başkanı Ümit Uysal'ın aday olacağı düşünülüyordu. Hatta, Muhittin Böcek'in Dem Parti tarafından istenmediği ve bu yüzden genel merkezi etkilemek için yoğun bir çaba harcandığı konuşuluyordu. Ancak sonunda, Muhittin Böcek'in aniden aday olması herkesi şaşırttı. Bunun arkasındaki gerçek nedir, bu işin alameti farikası nedir, diye merak edenler için, Muhittin Böcek'in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Süleymancılar cemaati liderini ziyaret ettiği ve icazet aldıktan sonra genel merkeze bu destekle geldiği rivayet ediliyordu.

Siyasetçilerin cemaatlerden destek almak için çaba harcadığına dair birçok söylenti dolaşıyordu. Hatta tabiri caizse kapıları aşındırıyorlar ve farklı vaatlerde bulunuyorlardı. Ancak Alanya adayı Osman Özçelik'in geç çıkmasının nedeni hala net değildi. Kimi insanlara göre, Muhittin Böcek'in adaylığının açıklanmasını ve aldığı desteği garantilemek istemesi, yani Böcek’in desteğinden faydalanmak için, kimi insanlara göre ise ünlü bir içecek markasının ana bayisi olduğu için onların onayını almak istediği için beklediği konuşuluyordu.

Adayların iddiaları konuşulurken, birde seçim realitesine bakalım, Alanya'da neler olacağına dair birçok senaryo tartışılıyor. Ancak, genel olarak Cumhur İttifakı adayı Adem Murat Yücel ile İYİ Parti adayı Mehmet Şahin arasında bir yarış olacağı konuşuluyor. Tabi ki, "filler tepişir çimenler ezilir" sözü her zaman hatırlanmalı. Kim bilir, belki de filler tepişirken son anda bir sürpriz aday aradan çıkıverir, mesela Osman Özçelik ve diğer iki aday öylece kalakalır. Ne kadar senaryo yazılırsa yazılsın, ne kadar hesap yapılırsa yapılsın, kalan günlerde yapılan çalışmalar farkı ortaya koyacak.

Tüm bunlar halk arasında konuşulanlardı ve seçimlerin gerçek gidişatı asıl olarak iki gün sonra meclis listeleri ortaya çıktıktan sonra netlik kazanacak. Yani ondan sonra belli olmaya başlar, çok etkiler mi? Bence hayır çok etkilemez ama hiç etkisi olmaz da diyemeyiz. O zaman ne diyelim, her ne olursa olsun, "hayırlısı" diyerek beklemek ve görmek en doğrusu diye düşünüyorum. Sağlıcakla kalın..