Yazarımız Sıddık Bey, hayatın her aşamasında "Eğitim Şart" dedi ve ekledi.

Merhaba Sevgili Okurlarım,

Hayatın her aşamasında eğitim şart biliyorsunuz ve kişi her ne yapıyor olursa olsun, bu iş ile ilgili olarak mutlaka eğitimini almalı ve bu eğitimi aldığına dair elinde belgesi olması gerekir, buna en güzel örnek okullarımız ve diplomalar değil mi?

En son olarak hayatımız boyunca yapmayı hedeflediğimiz iş için eğitimimizi üniversitede alıp sonrasında da diplomamız ile birlikte iş arıyor buluyor ve çalışmaya başlayıp, sonrasında aile kurup bu iş ile geçimimizi sağlıyoruz.

Bu konuda benim fikrim şahsi olarak, eğer bir kişi okumamış veya okumuş ama esnaflık yapmak istiyor ve bu sebeple bir işyeri açıp, müşterilerine hizmet veriyor ise bu esnafımızın da belirli bir eğitimden geçmesi gerekir.

Neden bir eğitimden geçmesi gerekir dersek, özellikle işini iyi yapması ve işini geleceğe taşıması için bu önemli, bunun yanında müşteri ilişkileri açısından da önemli, hepiniz birçok defa herhangi bir yere alışverişe gidip, işveren davranışlarından memnun olmadığınız olmuştur. Bir daha oraya uğramak istemezsiniz.

O zaman bu esnafımız zarar eder ve işi de uzun ömürlü olmaz, hatta bununla ilgili bir hikaye var kısaca anlatayım. Vakti zamanında yan yana iki esnaf varmış ve ikisi de bal satarlarmış, fakat vatandaş genelde A esnafına değil de B esnafına gidermiş, A esnafı fiyatları indirmiş hala diğerine gidiyorlarmış alışverişe, dayanamamış ve bir vatandaşı yakalayarak sormuş, yahu aynı balı satıyoruz ve daha ucuza satıyorum neden hala bana gelmiyorsunuz deyince.

Vatandaş demiş ki tamam sen bal satıyorsun ama yüzün sirke satıyor demiş. İşte aynı bu hikaye de olduğu gibi bir nedenden dolayı esnaflık yapacak vatandaşımızın da belirli bir eğitimden ve sınavdan geçmeli, neticesinde de evet bu kişi esnaflık yapmaya uygun diyerek, sınavda başarılı oldu ise belgesini alarak işveren ya da esnaf olmalı, bu kendisi içinde çok önemli, batma ya da zarar etme riski de olmaz aynı zamanda.

Bu konu çok genişletilebilir içerik olarak, herkesin memnun olacağı bir durum ortaya çıkar, biliyorsunuz eskiden ahilik geleneği olduğu zamanlarda, Ahilik meslekleri için eğitim aldırılır ve mesleki eğitimlerini yanında, sosyal ilişkileri yürütebileceği ahlak ve görgü eğitimi de verilir hem de bu eğitim islami olarak ta verilirdi.

Eveeet döndük dolaştık, lafı eveledik geveledik yine siyasete getireceğiz. Çünkü bu işlerinde bu şekilde düzenli yapılabilmesi için yerel yönetimlerin bu işe el atması gerekir. Ama yerel yönetimlerin bunu yapabilmesi için, bu yöneticilerin de eğitilmesi gerekir.

Siz hiç duydunuz mu? Birisi belediye başkanı olacak ve bu işi iyi yapabilir mi ya da yapabilir mi diye bir eğitim ve akabinde sınav olduğunu. Duyamazsınız, çok para harcarsa, iyi reklam yaparsa, oy da alırsa hooop al sana bir belediye başkanı, sonra uğraşsın dursun vatandaş.

Peki bunun için bir şey yapmak gerekir, ama ne yapmak gerekir…. DEVAMI bir iki gün sonra.. sıkılmayın diye haaa..