Yazarımız Sıddık Bey 31 mart yerel seçimleri için seçim kurluna verilen aday listelerini değerlendirdi.

31 Mart yerel seçimleri için dün, listenin son günü olan 20 Şubat tarihinde, siyasi partiler belediye başkanı ve meclis aday listelerini ilçe seçim kuruluna teslim ettiler. Genelde bu listeler son güne kadar bekletilir ve öyle verilir. Çünkü öncesinde her siyasi partide tartışmalar, kavgalar, küsenler olur, transfer olanlar olur, olur da olur.

Bu dönemler de en çok stresi de ilçe başkanları ve belediye başkan adayları yaşarlar, sebebi de herkes listeye girmek ister, herkes en önde olmak ister ister de ister.

Alanya ilçesinde bulunan ilçe seçim kurulu da bu sebeplerden dolayı dün oldukça yoğun bir gün geçirdi. Sonrasında listeler belli olmaya başladı ve isimler ortaya çıktı. Biz de bu listeleri inceledik ve gözlemlerimizi sizlerle paylaşacağız.

İlginç listeler oluştu. CHP'den başlayalım. Genel olarak tahmin edilen isimlerin yanı sıra beklenmeyen isimler de kontenjanda yer buldu. Bir dönem belediye başkan adayı olan ve başkanlığa CHP tarihinde en çok yaklaşan Abdurrahman Açıkalın tekrar siyasete döndü. Anavatan Partisi'nde meclis üyeliği yapmış ve MHP ile ilişkisi olan Eczacı Murat Koçak da kontenjanda yer aldı. Bir dönem ALTSO'da genel sekreterlik yapmış olan Servet Ünlü de kontenjanda yer aldı.

MHP listelerinde ise daha önce AK Parti ilçe başkanlığı yapmış Hüseyin Güney'in MHP'nin birinci sırasında olması hayli şaşırtıcı oldu. Yine daha önce ALTSO başkan adaylığı yapmış ve MHP meclis üyesi olan Mustafa Tuna'nın 15. sırada olması da şaşırtıcıydı. Cumhur İttifakı'nın AK Parti kanadına bakıldığında ise liste oldukça zayıf görünüyordu.

İyi Parti başkan adayı Mehmet Şahin'in listesine baktığımızda, genel olarak ekibinde olan isimlerin yer aldığını gördük. İyi Parti içindeki sürprizler ise kontenjanlarla geldi. Eski MHP ilçe başkanı Cafer Uyar kontenjan adayı oldu. Yine eski Mahmutlar Belediyesi'nde CHP'li belediye başkan vekilliği yapan Murat Can ve yine Raşit Sadullahoğlu da sürpriz isimler arasındaydı.

Diğer siyasi partilerde çok fazla göze çarpan olay olmasa da, Yeniden Refah Partisi'nin meclis listesinde 10. sırada bulunan Recep Tayyip Erdoğan ismi dikkat çekiciydi. Bir de Cumhur İttifakı olan Büyük Birlik Partisi'nin son dakikada daha önce Alanya'da TEDAŞ müdür yardımcılığı yapmış olan elektrik mühendisi İlhan Ceylan'ı belediye başkan adayı çıkartarak meclis listesini ilçe seçim kuruluna vermesi dikkat çekti.

Belediye başkanı adaylarının listelerine göz atıldığında dikkat çeken bir başka husus, adayların kaç kadın adayı listelerine aldığıydı. Buna göre; İyi Parti'de 3 kadın aday, Gelecek Partisi'nde 6 kadın aday, DEVA Partisi'nde 8 kadın aday, Zafer Partisi'nde 12 kadın aday, Büyük Birlik Partisi'nde 1 kadın aday, Cumhur İttifakı'nda 6 kadın aday ve CHP'de ise 5 kadın aday olduğu gözlemlendi.

Sonuç olarak, uzun zamandır beklenen listelerin verilme zamanı geldi ve listeler verildi. Bundan sonra artık adayların yapacakları projeleri ve çalışmaları dikkat çekecek. Kim ne vaat edecek, kim daha çok çalışacak, bunlara bakacağız. Ne diyelim, her zamanki gibi, hayırlısı olsun.