31 mart yerel seçimleri çin partiler adayları belirlemede zorlanıyor, vatandaş ise oy vereceği partini adayını merakla bekliyor.

31 Mart'taki yerel seçimlere dair AK Parti'nin büyükşehir ve il belediye başkan adaylarını açıklaması, siyasi atmosferde büyük bir heyecana sebep oldu. Ankara'da Turgut Altınok, İzmir'de ise Hamza Dağ'ın tercih edilmesi, seçim öncesi stratejik hamlelerin bir yansıması olarak değerlendiriliyor. Ancak uzun bir süredir merakla beklenen Antalya belediye başkan adayının kim olacağı sorusu, sonunda Hakan Tütüncü'nün isminin açıklanmasıyla birlikte netlik kazandı.

Bu açıklama, özellikle Antalya'da AK Parti seçmeni ve Antalyalılar arasında büyük bir coşkuyla karşılandı. AK Partililer, Menderes Türel'in geçmişteki başarılı performansı ve Antalya'ya yönelik gerçekleştirdiği projelerle edindiği güveni takdir ediyorlardı. Ancak bu sefer, seçimi Hakan Tütüncü ile daha rahat kazanabilecekleri konusundaki inançları son derece yüksekti.

Seçmen beklentisi karşılandı ve Hakan Tütüncü resmi aday olarak açıklandı. Şimdi ise gözler CHP'nin aday tercihine çevrildi. Muhittin Böcek mi, yoksa Ümit Uysal mı aday olacak, merak konusu haline geldi. CHP'liler, Antalya’da  güçlü aday olarak gördükleri Ümit Uysal ile seçimi kazanabileceklerine olan inançlarını dile getiriyorlar. CHP, Antalya'da Dem Parti ile ittifak yapacak, yani Dem parti aday çıkarsa da destek verecek.

Buna sebep muhtemelen Muhittin Böcek ile yaşanan salon krizi ve Antalya'daki birçok etkinlikte Dem Parti'nin protokole çağırılmaması gibi nedenlerle, Dem Parti'nin Antalya'da kendi adayını çıkaracağını belirtti. Ancak destek verecekleri düşünülüyor. Muhittin Böcek'in Dem partiye olan tutumunu bildikleri için, muhtemelen Muhittin Böcek olmasın diye aday çıkarmayı düşündükleri anlaşılıyor. Bu bağlamda, birçok kişi, Muhittin Böcek yerine Ümit Uysal'ın aday gösterilmesi durumunda seçimi kazanmanın daha olası olduğunu düşünüyor.

Şunu da düşünmek gerekir, seçmenlerin Dem Parti'ye karşı olumsuz tavrından kaynaklanan bir durum söz konusu olduğu için, bu olumsuz tutumun Muhittin Böcek'e olan desteklerini etkileyebileceği de dikkate alınıyor. Seçmenlerin Dem Parti ile ilişkili olumsuz algıları, Muhittin Böcek'e olan oy kullanma eğilimlerini etkileyebilir.

Şu an için gözler CHP'nin adayını bekliyor. CHP'nin stratejik hamlesi ne olacak ve Antalya seçimini kimin kazanacağını görmek adına sabırsızlıkla bekliyoruz.