Yazarımız Köyün Delisi, bu yazısında Anneler günü ile ilgili düşüncelerini aktardı.

"Kapitalizmin bir çıkarımı olarak her Mayıs ayının ikinci Pazar gününe Anneler günü denilmiştir.

Daha önce sitem olarak birkaç kez Babalar günü yazısı yazdım, ama tek başına Anneler günü için yazdığımı hatırlamıyorum. Oysa her erkek gibi Anne kavramı bambaşka şeyler barındırır iç dünyamda. İlk kez yazacağım ama biraz utanarak sıkılarak. Neden 'Utanacaksın, sıkılacaksın' diyenlere açıklayayım.

Nasıl utanmayayım? Benim gibi annesi ahirete intikal etmiş binlercesinin içinde yoksunluk fırtınası eserken. Öksüz olmanın acısını duyanların gözüne baka baka bazen içten bazen yapmacık paylaşımlardan nasıl acı duyduklarını görmezden gelerek.

ÖKSÜZ ağzından bir çırpıda çıkıveren öz Türkçe bir kelime, kökü 'Ök' Bağ, ip demek. Yani bağlayan kalmamış, bağlanılan kalmamış manasında. Annesi ölen kişinin dünyaya onu getiren tek kişi ile bağı var, o da artık yok demek. O nu gerçekten anlayan, hisseden kimse kalmamış. Şimdi nasıl utanmayayım söyleyin.

Sıkılmak... Dokuz ay on gün takvim günü karnında taşımış rahmine düştüğü ilk günden itibaren bazen mide bulantısı, bazen iç yanması, hatta canını acıtan tekmelerine maruz kalmış, ama ne olursa olsun şefkatini hiç esirgememiş bir ana. Vatan, memleket uğruna dal gibi fidanını toprağın bağrına teslim etmiş, her özel gün gibi Anneler gününde de mezarının başında taşını elleriyle gözyaşı suyu ile temizlerken nasıl sıkılmadan bu günü güle oynaya geçirebilirdim? Daha birkaç gün önce 8 yaşındaki evladını araba kazasında kaybeden anneye nasıl anlatırım Anneler gününü, çıkın biriniz anlatın hele.

Ya Filistin-Gazzede onbinlerce anne evlatsız veya bir o kadar evlat anasız veya kat be kat fazla ana evladını yitirme korkusu içinde iken sen gel de onlara Anneler günü de nasıl anlayacaklar bakalım. Geçen yazımdan sonra da toplumumuzda çok bir şey değişmedi, artık tamamen duygusuz bir toplum olma yolunda ilerliyoruz gibi geliyor bana. Neyse yine de hayatta olan annelere saygısızlık etmeyelim.

Burcu, burcu anne kokan tüm sıfatlarıyla anneliği yaşayan gece gündüz demeden evlatları için çabalayan 'Ayaklarının altında cennet olan' tüm annelerin gününü en kalbi duygularımla kutlarım. Rabbim gözlerine hüzün yaşı değdirmesin.

Bu deliyi de mazur görsünler efendim...

Selam ve dua ile...