22. Alanya Uluslararası Kültür, Sanat Ve Turizm Festivali başlıyor 22. Alanya Uluslararası Kültür, Sanat Ve Turizm Festivali başlıyor

Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Süleyman Hilmi Özdemir, son zamanlarda piyasada dolaşan sahte paralar konusunda esnafları uyararak dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Özdemir, "Son günlerde esnaflarımızdan aldığımız bilgilere göre, piyasada sahte para miktarı oldukça artmış durumda. Özellikle 200 lira, 100 dolar ve 50 ile 100 Euro'ya odaklanmalıyız. Esnaflarımızın bu banknotlara özellikle dikkat etmeleri gerekiyor. Esnafımız zaten fazla kar elde etmeyen kesimdir. Dolayısıyla, 100 dolar veya 100 Euro gibi yüksek miktarlarda sahte para almaları durumunda ciddi zararlarla karşılaşabilirler. Bu nedenle dikkatli olmaları son derece önemlidir. Ben bile mümkün olduğunca büyük miktarlarda Euro veya dolar almıyorum çünkü sahteleri çok gerçekçi olabiliyor ve bazı testlerden dahi geçebiliyor. Dolayısıyla, esnaflarımızın bu konuda çok dikkatli olmaları gerekiyor. Bu uyarı sadece bakkal esnafını değil, Alanya'daki diğer tüm esnafları da kapsamaktadır" dedi.

Paraların sahte olup olmadığını kontrol etmek için Özdemir, "Her işletmenin mutlaka mor ışık ve yazı kalemi gibi basit kontrol araçları bulundurması gerekmektedir. Bu araçlar sayesinde kolayca test yapabilirler. Eğer bu imkanları sağlayamıyorlarsa, o zaman o paraları almamalarını kesinlikle tavsiye ederim" şeklinde konuştu.

Editör: Haber MERKEZİ