Yangın mevsimi öncesinde yapılan hazırlıklar hakkında bilgi veren Sönmez, "Köylerde yaşayan vatandaşlara, öğrencilere, imamlara ve askeri birliklere yangınla ilgili bilinçlendirme eğitim toplantıları düzenliyoruz. Kışın kullanılamaz hale gelen orman yollarını trafiğe açık hale getiriyoruz. Orman İşletme Müdürlüğümüzde bulunan 4 yangın gözetleme kulesinin bakım onarımını gerçekleştiriyoruz. Ekiplerimiz, yangın mevsiminde 7/24 görev yapacakları 13-14 ayrı noktada ekip binalarımız bulunuyor. Tüm personelimize her yıl Antalya Orman Bölge Müdürü'nün de katılımıyla Bucakoluk deposunda işbaşı eğitimi veriyoruz. Eksik ekipmanları temin edip denetliyoruz ve iş sağlığı ile güvenliği eğitimleri düzenliyoruz. Bu yıl ikinci bir helikopter de görev yapacak. Emekli olan personelin yerine yeni personel için ihale yapıldı. Ayrıca, 15 Haziran'da 3 ekibimiz 4 ay süreyle takviye edilecek" dedi.

Kızılcaşehir Kalesi sonunda hakettiği ilgiyi görecek Kızılcaşehir Kalesi sonunda hakettiği ilgiyi görecek

Geçmiş yıllarda Alanya'da yaşanan orman yangınlarının izlerini silmek için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Sönmez, "Güzelbağ yangınında zarar gören fidanların gençlik ve kültür bakımlarını üstleniyoruz. Bunun için sahada 100'den fazla kişi çalışıyor. Geçen yıl Dimçayı'nda meydana gelen yangının izlerini yok etmek için 2,5 ton kızılçam tohumunu bölgeye ekledik. 2017'deki Sapadere yangını sonrasında eklediğimiz tohumlar insan boyuna ulaştı ve seyreltme işlemlerini gerçekleştirdik. Ormanlarımızı korumak adına titizlikle çalışıyoruz. Yangın mevsiminde 181 personelimiz yangın organizasyonuna dahil olacak" şeklinde konuştu.

Yangın mevsimine hazır olduklarını belirten Sönmez, "4 yangın gözetleme kulesi, 24 yangın havuzu ve göletimiz bulunuyor. Helikopter ve arazözlerin su alabilmesi için 5 kilometrede bir 400-800 ton su toplama çukuru planımız var. Bu yıl Bayırkozağacı'nın girişinde bir su toplama çukuru planladık. 10 hizmet aracımız, 13 arazözümüz, 3 su ikmal aracımız, 1 dozerimiz, 1 greyderimiz ve 1 kepçemiz bulunuyor. Helikopter sayımızı bu yıl 2'ye çıkartıyoruz ve 99 yangın işçimiz hazır durumda" ifadelerini kullandı.

Vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardığını belirten Sönmez, "Ormanlar kamu malıdır ve herkesin koruması gereken bir değerdir. Havaların kuruduğu, rüzgarın arttığı zamanlarda özellikle dikkatli olunmalıdır. Bu dönemlerde Alanya Kaymakamlığı ile koordineli şekilde uyarılarımızı yapıyoruz. Açık alanda ateş yakmamak, çiftçilerin ve piknik yapacakların dikkatli olması gerekiyor. Yaşlı, engelli ve çocuklara özellikle dikkat edilmelidir. Yangın çıkaran kişiler ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirler. Biz her türlü yangına hazırız ancak vatandaşlarımızın da dikkatli olmalarını önemsiyoruz" dedi.

Editör: Haber MERKEZİ