Türk Reasürans ve DASK Genel Müdürü olan Selva Eren, meclise sunulacak olan torba yasa kapsamında zorunlu deprem sigortasının yerine Zorunlu Afet Sigortası’na (ZAS) geçileceğini resmen duyurdu.

Eren, ZAS’ın yeni bir vergi uygulaması olduğuna dair kamuoyunda yanlış bir algı oluştuğunu, “ZAS’ın genel şartları ile vergi paketinin aynı torba yasa içinde yer alacak olması kafa karışıklığına neden oldu. Ancak ZAS’ın vergiyle yakından uzaktan herhangi bir alakası yok.” Şeklinde ifade etti.

Eren açıklamasında yapmış olduğu açıklamasında ayrıca, ZAS’ın ilk üç yılında devlet desteği alacağını da vurgulayarak, “Bu yeni ürünle ilgili olası hasarlarda devlet destek sağlayacak. Buna koruma desteği de diyebiliriz. Bu açıdan değerlendirildiğinde, ZAS vatandaşların üzerinde ek bir maliyet oluşturmayacak, aksine çok kapsamlı bir poliçeyi devlet desteği ile almış olacaklar.” Dedi.

DASK GİDİYOR ZAS GELİYOR

6 Şubat depremleri ile birlikte ülkemizin yapı stokunun çok kötü bir durumda olduğu ortaya çıktı. Bununla birlikte yeni önlemler ve hızla dönüşüm projeleri de oluşmaya başladı. Daha önce doğal afetlere karşı önlem amacı ile yaptırılan sigorta DASK (Doğal Afet Sigortası) yerini ZAS’a bırakacak.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu DASK’ın konutlara ve iş yerlerine yönelik deprem sigortası şartları baştan aşağıya tamamen değişiyor. Zorunlu Deprem Sigortası yerini meclisten geçmesi beklenen torba yasadaki ZAS’a bırakacak. ZAS, hem depremi hem de sel afetini kapsayacak ayrıca, konutların yanı sıra artık eşyalar da sigortalanacak.

SGK’dan Emeklilere Ücretsiz Kaplıca Hizmeti! SGK’dan Emeklilere Ücretsiz Kaplıca Hizmeti!

6 Şubat depremlerinin ardından bölgedeki konutların yarıya yakını zorunlu deprem sigortası kapsamında olduğu için konut hasarlarının çoğu DASK tarafından ödendi.

Elde edilen son bilgilere göre DASK, deprem bölgesinde hasarlı 577 binden fazla konut için toplamda 30 milyar TL’nin üzerinde hasar ödemesi gerçekleştirdi. Deprem, hem DASK tarafında hem de zorunlu deprem sigortasının üzeri için yaptırılan konut paket poliçelerindeki bazı sorunları ve eksiklikleri de ortaya çıkarmış oldu.

Yeni düzenlemeye göre ZAS hem depremi hem de sel afetini kapsayacak. Eşyalar da artık sigorta kapsamında olacak. Teminat bedeli iki katına çıkacak. Şu anda 3 bin 16 TL olan metrekare teminat bedeli 6 bin TL seviyesine kadar yükselecek.

Teminatlar da enflasyona endeksli olarak her ay güncellenecek. Yeni düzenleme ile teminat iki katına çıkıp, enflasyona endeksli olacağı için artık zeyilname sorunu diye bir sorun da ortadan kalkmış olacak.

Editör: Haber MERKEZİ