Başkan Recep Erdoğan bakkal, mobilyacı, beyaz eşyacı şeklinde küçük esnafın korunmasını sağlayacak yönerge verdi. Ufak esnafı korumak için zincir marketlere belli ürünlerin satışı mevzusunda sınır geliyor. Önünüzdeki dönemde Meclis'e sunulacak yasa teklifi kapsamında hizmet alını küçük zincir marketler sigara, telefon, mobilya, beyaz eşya, tekstil şeklinde ürünleri satamayacak.
Zincir marketler ve avm'ler ile ilgili TESK ve ilgili meslek kuruluşlarının temsilcileri bakanlar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a problemlerını iletti. Zincir marketler ile savaşım edemediklerini belirterek belli ürünlerin satışının buralarda sınırlanmasını istedi. Avm'lerin belli saatlerde açılması, aralarına belli bir mesafe konulması şeklinde talepler de oldu.
Edinilen son dakika bilgisine göre AK Partili milletvekilleri vatandaşın nabzını tuttuktan sonrasında gelen ufak esnafın aynı yöndeki taleplerini de Cumhurbaşkanına, bakanlar ve partiye iletti.
Erdoğan ilgili bakanlar ile kurmaylarına pandemi sürecinden olumsuz etkilenen minik esnafın belli sorunlarının giderilmesi için çalışma yapılması yönergeı verdi.
Perakende satışlar ile ilgili kapsamlı bir çalışma yapılıyordu. Erdoğan'ın talimatları daha sonra istenen düzenlemelerin buradan ayrılıp kısa süre içinde birkaç maddelik bir teklif olarak Meclis gündemine taşınması planlandı.
Meydana getirilen çalışma kapsamında zincir marketlerin hizmet verdikleri alanlarına nazaran neleri satıp neleri satamayacakları belirlenecek. Burada bir kademelendirme meydana getirecek. 5 bin metre ve üstünde alanlara haiz marketler için sınırlama geçerli olmayacak. Bunun altında alana haiz marketler için ise tek tek alanlarına göre bir listeleme yapılacak. Örneğin, "Alanı bin metre kare olan marketler beyaz eşya, telefon, alanı 2 bin metre kare alanlar mobilya, sigara gibi ürünleri ürünleri satamaz" denilecek. Bu alanların ne kadar olacağı önümüzdeki günlerde netleşecek.

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ İLE AK PARTİ GÖRÜŞMELERİNDE SONA GELDİ. BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ İLE AK PARTİ GÖRÜŞMELERİNDE SONA GELDİ.

Editör: Haber EDİTÖR