Canan Karatay, sütün yıllardır yanlış içildiği konusunda uyarılarda bulunuyor ve Anadolu'nun gizemli sarımsaklı süt tarifini öneriyor. Karatay, sık sık tüketilen sütün gaz sıkışmasına neden olabileceğini ve laktozun sindirim sistemini bozabileceğini belirtiyor. Bu nedenle, sarımsaklı sütün yeniden raflara çıkarılmasını tavsiye ediyor.

Sarımsaklı süt, üst solunum yolu hastalıkları için güçlü bir antibiyotik görevi görür. Boğaz ve akciğerlerde yerleşen virüsleri anında bertaraf ederek rahat bir nefes almayı destekler.

Ayrıca, kan içinde yükselen kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar hastalıklarının riskini azaltır. Kemiklerdeki sıvı azalması nedeniyle oluşan romatizma ve eklem ağrıları için doğal bir ilaçtır.

Uyku sorunu yaşayanlar için doğal bir ilaç olarak kabul edilir. Sadece rahat bir uyku sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sinir sistemini güçlendirerek ruhsal hastalıkların da önüne geçer.

Not:Çocuklara yarım çay bardağı kadar verilmesi gerekir. Yetişkinler ise bir su bardağı kadar tüketebilir. Sarımsaklı süt kronik hastalar tarafından tüketilmemeli. Ayrıca antibiyotik ilaçlarla alınmamalı. Sağlıklı bireyler haftada 3-4 kez tüketebilir. Çocuklara ise haftada 2 kez verilmeli. Sarımsaklı süt güçlü bir antibiyotik kaynağı olduğundan fazla tüketilmesi sakıncalıdır.

Tarifi:1 su bardağı kaynayan sütün içine 1 diş sarımsak atın. Süt taşmadan ocaktan alın. İçindeki sarımsağı çıkartıp içine bir çay kaşığı bal koyup karıştırarak tüketin

Editör: Haber Admin