Prof. Dr. Canan Karatay, yıllardır çayın yanlış tüketilmesinden kaynaklı zararları olduğunu belirtti. Yüksek oranda kafein içeren çayın yanlış tüketimine bağlı kan depolarını azalttığının altını çizdi.

Canan Karatay, doğru tüketildiğinde çayın vücuda olan faydalarını saymakla bitiremedi. Özellikle demir eksikliği olan kişilerin çayı bu şekilde bol bol tüketmesi gerektiğini söyledi.Yapılan araştırmalarda çayın barındırdığı kafeinin yüksek oranda demir maddesine dönmesini isteyenler için limonlu çay tavsiye edilir.C vitamini bakımından zengin olan limon demir depolarını artırarak vücudun ihtiyacı olan eksikliklerini giderir. Özellikle çok miktarda çay tüketenlerin limonlu çay içmesi gerektiğinin altını çizen Canan Karatay, bu şekilde içildiğinde çayın sindirime de fayda sağladığını belirtti.

Hazımsızlık, ağız kokusu, bağırsak spazmı ve idrar enfeksiyonuna fayda sağlar. Vücudun onarılması için destekleyen limonlu çay adeta bir doğal ilaçtır.

Canan Karatay gün içinde en az 2 bardak limonlu çay tüketilmesini tavsiye eder. Gün içinde alınan 2 bardak limonlu çay vücuttaki virüs ve bakterileri azaltır.Yapılan araştırmada limonlu çayın kandaki şeker miktarını dengelediğini bu sayede obezite gibi sağlık sorunlarının önüne geçtiği ortaya çıktı.

Editör: Haber Admin