İstanbul Atlas Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü tarafından düzenlenen “Business Talks – IV Yatırım Stratejileri” başlıklı konferansta A1 Portföy yöneticileri, öğrencilerle bir araya gelerek finans, portföy yatırım, yatırım stratejisinin oluşturulması gibi konularda bilgi verdi. Yabancı yatırımcıların yerel seçimler sonrasını beklendiğini belirten A1 Portföy Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mete Yüksel, yerel seçimler sonrası kredi kart faizlerinde artış beklentisi içerisinde olunduğunu söyledi. A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, öğrencilik yıllarında alınacak Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisanslarının işe girişlerde avantaj sağlayacağını söyledi.

İstanbul Atlas Üniversitesi Dr. Ralph A. DeFronzo Oditoryumu’nda İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü tarafından düzenlenen “Business Talks – IV Yatırım Stratejileri” başlıklı konferansta A1 Portföy Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mete Yüksel, A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan ve A1 Portföy Yatırım Fonları Direktörü Mustafa Keskintürk öğrencilerle bir araya geldi.

Altın en çok ilgi gören yatırım aracı

İstanbul Atlas Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi İngilizce İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özlem Arzu Azer konferansın açılış konuşmasında konferansa kayıt yaptıran 115 kişiye uyguladıkları mini anketin sonuçlarını paylaştı. Prof. Dr. Özlem Arzu Azer, çoğunluğu öğrenci olan katılımcıların yüzde 49’unun altın, yüzde 48’inin hisse senedi, yüzde 39’unun dövize yatırım yaptığını söyledi. Katılımcılardan yüzde 36’lık kesimin ise yatırım yapmadığını söyledi.

Mete Yüksel: “Yatırım yaparken önce hedef belirlenmeli”

A1 Portföy Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mete Yüksel, yatırım stratejisinin nasıl oluşturulacağına ilişkin bilgiler veren Yüksel, “Yatırım yaparken gereken en önemli şey stratejidir. Yatırıma girişte bizim şunu atlamamız lazım: ‘Benim ne kadar param var ve sonuçta ne kadar para kazanacağım?’ Bunun hayalini kurmadan yatırıma başlarsanız para kazanamıyorsunuz. Bir hedef koymak gerekiyor” dedi.

Mete Yüksel: “Yabancı yatırımcı yerel seçimler sonrasını bekliyor”

Yabancı yatırımcının yerel seçimler sonrasını beklediğini belirten Mete Yüksel, “Şu anda kurumsal yatırımcılar Türkiye’den çıkıyor. Yerel seçimlerin bitmesini bekliyorlar. Ekonomi yönetiminin sıkı duruşunu görmek istiyorlar. Yerel seçimden sonra en az 4 yıl seçimsiz bir dönem olacak. O zaman doğruları yapacaklar. Ara dönemde faizler yükselecek, asgari ücrete zam görmeyeceğiz. Çok ciddi vergi artışları göreceğiz. Bu iyi bir şey mi? Elbette değil ama yabancı yatırımcı Türkiye’ye para sokmak için o sıkı duruşu görmek istiyor. Onun için yerel seçim sonrasında yabancı yatırımcının gelişiyle birlikte borsanın ralli yaptığını göreceğiz” dedi.

Mete Yüksel: “Büyük hisselerin iyi perfomansı BİST 100’ü yukarıya taşıyacak”

Faizlerin yükselmesiyle beraber yabancı yatırımcının geldiği, yerli yatırımcının da borsadan çıktığı bir dönem olacağını belirten Mete Yüksel, “Yani yerli yatırımcının sevdiği, spekülatif, o Telegram gruplarında paylaşılan hisseler tepetaklak gider. Yabancıların sevdiği, daha kaliteli, ihracatçı, yabancı ortaklı vs. analistlerin üzerine rapor yazdığı hisseler iyi performans gösterecek. Bu büyük hisselerin iyi performansı BİST 100’ü 2024’te yukarıya taşıyacak.Buna çok dikkat etmek lazım. Özellikle seçim sonrasındaki yükselmiş faiz döneminde bunun çok daha net görüleceğini düşünüyorum ” dedi.

Yerel seçimler sonrası kredi kart faizlerinde artış görüleceğini belirten Mete Yüksel, “Aylık gelirin dört katı olan limitlerin daha aşağı seviyelere çekildiğini, daha katı uygulandığını göreceğiz. Kredi kartları üzerinde basknın olduğu bir döneme gideceğiz” dedi.

Üzeyir Doğan: “Öğrenciyken SPL lisans sınavlarına girin”

A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan da analiz yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çekti. Gelecekte bu alanda çalışmak isteyen gençlere tavsiyelerde bulunan Doğan, özellikle en temel alanlar konusunda bilgi sahibi olunmasının önemine dikkat çekti. Mezun öğrencilerin bilanço, gelir tablosu ve excel’i mutlaka bilmesi gerektiğini söyleyen Doğan, “Okulunuz bittiğinde sermaye piyasaları alanında çalışabilirsiniz. Bankalar, halka açık şirketler, aracı kurumlar ve portföy yönetim şirketleri var ve buralarda lisanslı personele ihityaç var. Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş. (SPL) tarafından lisans sınavları düzenleniyor. Öğrenciyken bu sınavlara indirimli bir şekilde girebiliyorsunuz. Bu lisansları almaya çalışın. Mezun olduğunuzda bu lisanslarla başvurduğunuzda hem işe girişiniz kolaylaşacak hem de aldığınız ücret artacak” diye konuştu.

Mustafa Keskintürk: “Herhangi bir stratejiniz yoksa piyasalardan uzak durun”

A1 Portföy Yatırım Fonları Direktörü Mustafa Keskintürk ise teknik analiz ve karar aşamaları arasındaki ilişkiye değindi. Keskintürk, “Teknik analiz, döngüleri anlamamıza yardımcı olur. Para yönetim ve risk yönetim aracıdır. Stratejinizin çok güçlü olması lazım. Herhangi bir stratejiniz yoksa piyasalardan uzak durun. Bu stratejinizin kendi bekleme sürenizde, kendi kişiliğinizle doğru orantılı olması lazım. Yıllar içesidinde kendi stratejinizi geliştirebilirsiniz, düzeltebilirsiniz, üstüne ekleme yapabilirsiniz” dedi. Teknik analiz disiplini için çalışmak gerektiğini belirten Keskintürk, “Doğru şeyleri yapın. Doğru şeyler sizi zaman içinde tahmin edemeyeceğiniz noktalara getirecek. Doğru şey yapmayı öğrenin” dedi.

Program sonrasında katılımcılara İstanbul Atlas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zafer Utlu tarafından plaket verildi.

Editör: Haber MERKEZİ