Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, yapay zeka, dijitalleşme ve büyük veri alanlarında üniversitelerde, 2'si ilk kez olmak üzere 5 lisans ve tamamı yeni 12 ön lisans programının açılacağını duyurdu.

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, Özvar başkanlığında, Yıldız Teknik Üniversitesi Otağ-ı Hümayun'da "Yapay Zeka, Dijitalleşme ve Büyük Veri" toplantısı gerçekleştirildi.

Özvar, toplantıda yaptığı konuşmada, yapay zeka, yapay zekanın çözümleri, dijitalleşme ve büyük veri konularında insan kaynağı yetiştirmek üzere lisans ve ön lisans seviyesinde program açılmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

Bu kapsamda Yükseköğretim Kurulu bünyesinde "Yapay Zeka Temelli Programların Belirlenmesi Çalışma Grubu"nun kurulduğunu belirten Özvar, çalışma grubunun değişik ülkelerdeki üniversitelerin bölüm ve program yapılarını inceleyerek program önerilerini sunduğunu aktardı.

Özvar, çalışma grubunun önerilerini değerlendirdiklerini ve yapay zeka, dijitalleşme ve büyük veri alanlarında üniversitelerde, 2'si ilk kez olmak üzere 5 lisans ve tamamı yeni 12 ön lisans programının açılmasına karar verdiklerini ifade etti. Özvar ayrıca, program sayısının artacağını belirtti.

Halihazırda farklı devlet ve vakıf üniversitelerinde bulunan "Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri", "Yazılım Geliştirme" ve "Bilgi Güvenliği Teknolojisi" bölümlerinin farklı üniversitelerde de açılmasını karara bağladıklarını ve buna ilaveten 2 yeni lisans programının açılmasına karar verdiklerini aktardı.

Özvar, lisans seviyesinde açılacak yeni bölümlerin "Veri Bilimi ve Analitiği" ile "Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi" olduğunu belirtirken, lisans ve ön lisans programlarının açılacağı üniversiteleri sıraladı:

"Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi."

Özvar, tamamı yeni açılacak 12 ön lisans programını ise şöyle sıraladı:

"Yapay zeka operatörlüğü, büyük veri analistliği, otonom sistemler teknikerliği, dijital dönüşüm elektroniği, robotik ve yapay zeka, oyun geliştirme ve programlama, bulut bilişim operatörlüğü, imalat yürütme sistemleri, kurumsal bilişim uzmanlığı, insansız araç teknikerliği, ön-yüz yazılım geliştirme, arka-yüz yazılım geliştirme."

Özvar, programların bir kısmında ilk kez, müfredatta yer alan ve seçilecek derslerin büyük üniversitelerin öğretim üyelerince çevrim içi ve senkron biçiminde verileceğini bildirdi. Böylelikle programların açılacağı üniversitelerin öğrencilerinin başka bir üniversite öğretim üyesinden de ders alabileceğini belirtti.

Ayrıca sektör temsilcilerinin de katkı vereceği bu programlardan azami fayda sağlamak istediklerini vurgulayan Özvar, yeni programların kalite güvencesinin sağlanmasının en önemli gündem maddeleri olduğunu belirtti. Bilişim ve yapay zeka alanında uzman hocalar ile sektör temsilcilerinin katkılarıyla yeni programların müfredatlarının niteliklerinin yükseltilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Erol Özvar, tüm bu programların hangi üniversitede açılacağına karar verirken pek çok hususu göz önünde bulundurduklarını ifade ederek, önce bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği gibi lisans programları ile bilgisayar programcılığı, web tasarımı ve kodlama gibi ön lisans programları olan üniversiteleri belirlediklerini açıkladı.

Çalışma grubu marifetiyle açılmasına karar verilen 12 ön lisans programındaki derslerin belirlendiğini aktaran Özvar, "Böylece ortak müfredatı belirlemiş olduk. Lisans bölümlerinin zaten bir kısmı hali hazırda mevcut olduğu için bir müfredatları var. Böyle de olsa lisans bölümleri için de ortak olarak ders listesinin belirlenmesini ve ort

ak müfredatın takip edilmesini arzu ettiklerini belirtti.

Özvar'ın konuşmasının ardından Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu da konuyla ilgili sunum yaptı.

Toplantıya, Özvar'ın yanı sıra yeni program ve bölümlerin açılacağı 20 üniversite rektörü ile Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Hüseyin Karaman da katıldı.

Bu gelişmeyle birlikte üniversiteler, yapay zeka, dijitalleşme ve büyük veri alanlarında yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını karşılamak üzere yeni lisans ve ön lisans programlarına odaklanacaklar. Ayrıca, sektör temsilcileriyle yapılan iş birlikleri ve çevrim içi dersler gibi yenilikçi yöntemlerle programların kalitesinin artırılması hedefleniyor.

YÖK Başkanı Erol Özvar, yapay zeka temelli programların belirlenmesi için oluşturulan çalışma grubunun önerilerini değerlendirerek, bu alanda önemli adımlar atıldığını vurguladı. Bu yeni programlarla birlikte Türkiye'nin dijital dönüşüm sürecine daha etkin bir şekilde katkı sağlaması ve uluslararası rekabette daha güçlü bir konuma gelmesi bekleniyor.

Editör: Haber MERKEZİ