Milliyet'in haberine göre, “Gök Kubbe” adı altında toplanan hava savunma sistemini anlatan ASELSAN Genel Müdürü Mehmet Akyol, “Hava savunma döngüsünde radarlar, komuta kontrol sistemleri, haberleşme sistemleri, atıcı platformlar gibi birçok büyük sistem birlikte çalışıyor” dedi.

Aselsan Genel Müdürü Ahmet Akyol, Türkiye’nin “Gök Kubbe” hava savunma sistemini İsrail’in Demir Kubbesi ile karşılaştıran yorumlar üzerine “Demir Kubbe’den eksiği yok. Hedef yurt sathına yaymak” dedi. Savunma sanayii üretiminde “Yapmak kadar satmayı da öğrenmeliyiz” diyen Akyol, ihracatı şahlandıracak o kalemleri sıraladı.

SAHA İstanbul’un sektöre liderler yetiştirme amaçlı SAHA MBA programının 5. dönem eğitimlerinde, üst düzey bürokrat ve sektör liderlerine ilk ders, Aselsan Genel Müdürü Akyol tarafından verildi.

İstanbul 'büyük ödül', muhalefeti bekleyen tehlike. İstanbul 'büyük ödül', muhalefeti bekleyen tehlike.

Çok alçak irtifadan en uzak menziline kadar “Gök Kubbe” adı altında toplanan hava savunma sistemini anlatan Akyol, “Hava savunma döngüsünde radarlar, komuta kontrol sistemleri, haberleşme sistemleri, atıcı platformlar gibi birçok büyük sistem birlikte çalışır. Aselsan’ın her bir alan için özelleşmiş sistemleri bulunuyor” dedi.

Türkiye’nin hava savunma sistemi projesini, İsrail’in Demir Kubbesi ile kıyaslayan soru üzerine Akyol, “Demir Kubbe’yi bizden daha öne çıkaran, ‘Bizim şurada eksik olduğumuz bir şey var’ diyeceğimiz özel bir konu söyleyemeyeceğim. Biraz o coğrafyanın durumu gereği, oradaki faaliyetler çok ön plana çıktı. Bunu Türkiye’nin bütün sathına yaymak, biraz daha genişletmek ve önümüzdeki dönem kurulumlarını tamamlamak bizim için bir hedef ama ciddi bir yetkinliği kazandığımızı söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Milliyet Gazetesi