‘Süleymancı’ yurtlarında ikna odaları kurularak CHP'ye oy istendiği yönündeki şikayetler yargıya kadar intikal etti.

"BİZLE MÜCADELE OLMAZ"

Aydınlık gazetesinin haberine göre, 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’ye oy isteyen Alihan Kuriş, AK Parti’nin İstanbul’da kaybettiği ve cemaatin yurtlarının yer aldığı Şile, Tuzla, Üsküdar ve Beyoğlu ilçeleri üzerinden meydan okudu.

Yapının Ümraniye’deki yurdunda konuşan Kuriş, iddiaya göre şunları söyledi:“Şile’de tekamül kurslarımıza, diğer Tuzla’daki kurslarımıza mani olanlar… Bakın şimdi ne geçti ellerine? Bu toplulukla mücadele edenlerin kendine şu soruyu sormaları lazım; ‘Elinize ne geçti?’ Hiçbir şey! İşte geçen şeyin ne olduğu belli! Şimdi Şile’ye gittikleri zaman sahilde, kumda oynarlar. Tuzla’ya gidince balıkçıda balık kuyruğuna geçerler. Üsküdar’dan vapura biner Kasımpaşa’da turşu suyu içerler. Onun için bu toplulukla mücadele olmaz.”

Öte yandan cemaatin oy baskısı ayrılıkları da artırdı.

Süleymancıların Zeytinburnu’daki yurduna giden Şahin Balta isimli vatandaş, 2023 yılındaki cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinde CHP’ye oy verilmesi için ikna odalarının kurulduğunu, CHP’ye oy verilmezse yurtlara alınmamakla tehdit edildiğini söyledi.

Şahin Balta, tehditlerin ardından yurt hocaları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunup cemaatten ayrıldı.

Ömer İnanç Vakfı Yüksek Tahsil Öğrenci Yurdu’ndaki ikna odaları iddiasıyla ilgili Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan Balta, şunları kaydetti:

“2012’den beri Süleyman Efendi cemaatine gidiyorum.

Seçimlerde hangi partiye oy verileceği sohbetlerde, sohbet aralarında işaret edilirdi. Doğrudan oy çağrısı yapılmazdı, parti ismi söylenmezdi. Kimseye de ‘nereye oy verdin’ diye sorulmazdı.

Fakat son seçimlerde öyle olmadı. 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce ‘CHP’ye oy atılacak’ denildi. Ben de ‘Oraya oy atmam. Orada HDP var. Üstadımızın lafı var, oraya atamayız.’ dedim.

Nar Anne,Ata tohumu bankası kurdu! Nar Anne,Ata tohumu bankası kurdu!

Ben öyle deyince ‘Aslında bu şekilde bir çağrı yok, hocalar hata yaptı. İdarenin kararı böyle değil.’ denildi. Ama aynı şey bu belediye seçimlerinden de yaşandı. CHP’ye oy atmamız için ikna odaları kuruldu. CHP’ye oy vermeyenlerden özür mektubu yazmaları istendi. Bu ikna odaları bugüne kadar hiç yapılmamış bir şey. Ne gördüm ne duydum.

Eğer oy vermezseni kurslar size yasak oluyor. Hatimlere gidemiyorsunuz. Ben de bu şekilde kurslara alınmamakla tehdit edildim. Cemaatin Zeytinburnu'ndaki Emine İnaç Vakfı ve Ömer Avni Yel kurslarına gidiyordum. Orada ikna odaları kuruldu. Ben de tehdit ve baskıların ardından ayrılıp buradaki hocalar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundum.

Bunlar FETÖ'den beter olacaklar. 2023 seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan kaybetseydi ‘Biz yıktık’ diyeceklerdi. Bu seçimlerde de ‘Erdoğan Müslüman değil’ diye propaganda yaptılar. Hükümete resmen savaş açtılar.

Editör: Haber MERKEZİ