İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, siber suçlarla mücadele kapsamında gerçekleştirilen SİBERGÖZ-33 ve SİBERGÖZ-34 Operasyonları'nda önemli sonuçlar elde edildiğini açıkladı. Bakan Yerlikaya, toplamda 63 şüphelinin yakalandığını belirtti.

SİBERGÖZ-33 Operasyonu, Jandarma Genel Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde Mersin, İstanbul, Hakkari, Tekirdağ ve Niğde'de gerçekleştirildi. Operasyonun nitelikli dolandırıcılık, yasa dışı bahis ve çocuk müstehcenliği suçlarının bilişim sistemleri kullanılarak işlenmesine yönelik olduğu vurgulandı. Bu operasyonda 16 şüphelinin yakalandığı ve 18 milyon 500 bin lira tutarında para hareketliliğinin tespit edildiği belirtildi. Operasyonlar sonucunda 18 cep telefonu, 13 bilgisayar ve çeşitli dijital materyallere el konuldu.

Günübirlik kiralanan evlere baskın yapıldı. Günübirlik kiralanan evlere baskın yapıldı.

SİBERGÖZ-34 Operasyonu ise Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirildi. Kocaeli, Adana, İstanbul, Samsun, Gaziantep, Mersin, İzmir, Denizli, Düzce, Ordu ve Bursa'da düzenlenen operasyonda 47 şüphelinin yakalandığı bildirildi. Şüphelilerin, Facebook Marketplace isimli e-ticaret platformundan haksız kazanç sağlamak amacıyla dolandırıcılık yaptıkları tespit edildi. Operasyonlar neticesinde çok sayıda dijital materyale de el konuldu.

Bakan Yerlikaya, siber suçlarla mücadelede kararlılıkla devam edileceğini ve toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak adına gerekli tedbirlerin alınmaya devam edileceğini vurguladı.

Editör: Haber EDİTÖR