Sahil Güvenlik Hava Komutanlığı bünyesinde Ege bölgesindeki illerde görev yapan 53 pilot arasında 7 kadın helikopter pilotu yer alıyor. 

Kahramanmaraş merkezli depremler ve Karadeniz'deki sel felaketleri gibi çok sayıda afette görev yaptıklarını ve göklerde cumhuriyet kadınlarını temsil etmenin gururunu yaşadıklarını kaydeden kadın pilotlardan Teğmen Yüksel Gamze Koçak, görevlerini yerine getirirken herhangi bir cinsiyet ayrımı içerisinde olmadıklarını, bu faaliyetlerde insan hayatını kurtarmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. 

Kadın pilotlardan Üsteğmen Sinem Derya Gökçe ise 6 Şubat depremlerinde Hatay'da görev yaptığını, pek çok canın kurtarılmasına yardımcı olduğunu ifade ederek “Başımızdan birçok olay geçti ama en çok aklımda kalanı, hamile bir kadının Hatay'dan Adana'ya tıbbi tahliyesini gerçekleştirmemiz oldu. Uçuşta doğumu başlamıştı. Tıbbi tahliyeden sonra hastanede 5 dakika içerisinde doğumu gerçekleşmişti ve bir erkek bebek dünyaya gelmişti. Anne ve bebeğin iyi olduğunu öğrendikten sonra kendimi çok iyi hissettim. Gurur duydum ve 'iyi ki bu meslekteyim' dedim. Umarım bir daha böyle bir felaket başımıza gelmez.” dedi.

Uzmanlar uyardı,Çöl tozu 1 hafta etkili olacak Uzmanlar uyardı,Çöl tozu 1 hafta etkili olacak

2021 yılında Karadeniz Bölgesi'nde meydana gelen sel felaketinde afet bölgesine ilk intikal eden ekiplerin içerisinde yer aldığını belirten Üsteğmen Bircan Erkan “Afetin yaşandığı ilk gün helikopterle evlerin çatılarında mahsur kalan 64 vatandaşımızın güvenli bölgelere tahliyesini gerçekleştirdik. Kayıp vatandaşlarımız için aylar süren arama faaliyetleri yaptık. Bölgede gördüğüm üzücü manzaralar beni çok etkiledi ve icra ettiğimiz mesleğin önemini kavradım. Böyle kötü sonuçlanan doğal afetlerin tekrarının umarım bir kez daha yaşamayız.” şeklinde konuştu.


Komutanlıkta ikinci pilot olarak görev yapan ve havacılığa olan tutkusunun çocukluk hayallerine dayandığını kaydeden Teğmen Beyza Birol Serin ise “Kadınlarımız nasıl tarih boyunca birçok fedakarlıkta bulunup kahraman olmuşlarsa biz de cumhuriyet kadınları olarak bu yolda yürümeye, sayımızı artırarak devam edeceğiz.” dedi.

Editör: Haber MERKEZİ