İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Tekirdağ ziyaretleri kapsamında Çorlu Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen aday proje tanıtım toplantısına katıldı. Toplantı öncesinde bakanlık faaliyetleri ve yakalamalardaki istatistiklerle ilgili bilgi veren Bakan Yerlikaya, ayrıca polis ve jandarma ekiplerinin artık canlı yayın yapabilen kameralarla donatılacağını duyurdu.

Narkoçelik-11 ile 608 Kilogram Kokain Ele Geçirildi Narkoçelik-11 ile 608 Kilogram Kokain Ele Geçirildi

Bakan Yerlikaya'nın açıklamasına göre, bundan sonra bütün polis ve jandarma devriyelerinde ASELSAN tarafından geliştirilen yüz tanıma kamera sistemleri kullanılacak. Bu sistemler sayesinde gece veya gündüz fark etmeksizin herhangi bir kontrol noktasında durdurulan bireylerin yüzleri kaydedilecek ve anında tanımlanabilecek. Bakan Yerlikaya, "Artık gecenin 2'sinde veya gündüz. Nerede olursa olsun. Polis veya jandarma sizi durdurdu. Sakın ha sakın ‘Siz benim kim olduğumu biliyor musunuz’ demeyin. O da aynı sizin güzel gülümsemeniz gibi gülecek. Çünkü kendini de kamera kaydediyor. Kamera hem polisimi, hem jandarmamı hem sizi kaydediyor. Aynı zamanda biz arzu edersek, bakanlıktaki GAMER Merkezinde bile ben canlı izleyebiliyorum. Yani devriye yaparken orada sizi durdurup ya da gelen araçlarla ilgili her şeyi biz canlı olarak izleyebiliyoruz hatta onunla konuşabiliyoruz. Dolayısıyla siz siz olun durdurulduğunuzda ‘İyi günler’ deyin başka bir şey demeyin" şeklinde konuştu.

Bu gelişmeyle birlikte, güvenlik güçlerinin daha etkin bir şekilde görev yapması ve halkın güvenliğinin sağlanması amaçlanıyor.

Editör: Haber MERKEZİ