İzmir’de yaşayan ve “Nar Anne” olarak tanınan emekli öğretmen Nardane Kuşçu, 6 yaşından beri 1200 çeşit ata tohumu biriktiriyor. Günümüzde zor bulunan tohumlara sahip olan Nar Anne, bu konuda Türkiye’deki sayılı kişilerden…

Evlilik kredisi ödemeleri başlıyor Evlilik kredisi ödemeleri başlıyor

Ata tohumu adından anlaşılacağı gibi atalarımızdan bu güne ulaşan, hiçbir işleme uğramamış, yerli ve doğal tohumlardır. Hibrit, GDO ya da benzeri ıslah çalışmaları yapılmadığı için doğal ve sağlıklı kabul edilen bu tohumlar, toplumda güvenilir bir bitkisel ürün hammaddesi olarak görülmektedir. Fakat şuan sayıları az olduğundan ihmallerden dolayı birçoğu yok olmuştur.

Ülkemizde ise sınırlı sayıda üreticiler, büyük emeklerle ata tohumlarını sonraki nesillere aktarabiliyor. Söz konusu emekçilerden biri de emekli öğretmen Nardane Kuşçu. 66 yaşında olan emekli ilkokul öğretmeni Nardane Kuşçu, Kocaeli Kandıra’daki çiftliğine bir tohum bankası kurdu. Marmara Bölgesi’nde 1200 çeşit sebze ve meyveye sahip çıkan Kuşçu’nun bu tohumlara olan ilgisi ise çocukluk yıllarında başladı.

Bugün kendisine “Nar anne” denilen Kuşçu’nun tohumları korumaya ve gelecek nesillere aktarma çabası 6 yaşında iken babasının yediği karpuzun çekirdeklerini saklaması ile başlıyor. Tohum toplamaya ilerleyen yaşlarda da devem eden Kuşçu, emekliye ayrıldıktan sonra tohumlarının sürdürülebilirliğini sağlamak için organik tarım çiftliği kurdu.

Kuşçu, topladığı tohumları sakladığı odanın çiftliğin adeta kalbi olduğunu vurgulayarak, "Tohumları saklayabilmek adına 14 derece sıcaklıkta, yüzde 50 nem oranına sahip bir oda yaptık. 1200'den fazla atalık tohumu var. 200-300 çeşit de deneme tohumları var." şeklinde konuştu.

Editör: Haber MERKEZİ