Bugün KAAN, ilk uçuşunu gerçekleştirerek önemli bir adım attı. KAAN'ın uçuş öncesi bir dizi testi başarıyla geçtiği biliniyor. Fırlatma koltuğu testlerinden tutun da tam boy statik testine, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testlerinden iniş takımı düşürme testlerine, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testlerinden yakıt testlerine kadar birçok aşama başarıyla tamamlandı.

KAAN, bugün sabah saatlerinde Mürted Hava Meydanı'nda yeniden pistteydi ve motorunu çalıştırarak ilk kez havalanmayı başardı. Bu tarihi uçuşta pilot koltuğunda test pilotu Barbaros Demirbaş bulunuyordu. Milli muharip uçak KAAN ile Türkiye, 5. Nesil savaş uçaklarını üretebilen 5 ülkeden biri olma hedefine bir adım daha yaklaştı.

CNN Türk muhabiri Paşa Alyurt, KAAN ile ilgili son gelişmeleri aktardı. Alyurt'un verdiği bilgilere göre, KAAN'ın havada ilk test uçuşu planları aralık ayında yapılacaktı ancak gerçekleşmedi ve nihayet 21 Şubat'ta gerçekleştirildi. Bu, Türkiye'nin teknoloji projeleri arasında önemli bir yer edinen ve ilk uçuşunu gerçekleştiren bir savaş uçağı olduğunu gösteriyor. KAAN, gökyüzüyle buluşmuş oldu ve 2028 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine dahil edilecek. TUSAŞ tarafından geliştirilen KAAN, 5. Nesil savaş uçağı kategorisinde yer alıyor.

Editör: Haber EDİTÖR