TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu'nun açıklamasına göre, birçok otel ve işletme ecrimisil adı altında kesilen cezaları kira bedeli gibi algılayarak kıyıları özel mülk gibi kullanıyor. Bu durum, kıyı alanlarında kaçak yapılaşma ve işgallerin artmasına neden oluyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile yapılan görüşmelerden olumlu geri dönüş alınamaması ve taleplerin yanıtsız kalması da endişeleri artırıyor. TMMOB, yetkilileri göreve çağırarak kıyıların halkın ücretsiz kullanımına açık olması gerektiğini vurguluyor.

Antalya Belek'te Yaz Sıcağında Otel Odalarında Klima Krizi Antalya Belek'te Yaz Sıcağında Otel Odalarında Klima Krizi

EMO Antalya Şubesi Yön. Kur. Başkanı TMMOB Antalya İKK Adına İKK Sekreteri Şaban Tat, 640 kilometrelik sahil şeridi ile Türkiye'nin en önemli turizm kenti olan Antalya'da birçok otel ve işletmenin kıyıları özel mülkü gibi kullandığını ifade etti.Özel işletme ve oteller, kıyıda yaptıkları işgaller için ecrimisil adı altında para cezaları alıyor. Fakat bu cezalar caydırıcı olmuyor ve işletmeler bu cezaları kira bedeli olarak görüyor. Bu durum, kıyı alanlarında kaçak yapılaşma ve işgallerin artmasına neden oluyor. Konyaaltı Sahili'nde işletmeler, şezlong ve localarını kıyıya kadar yerleştirerek denizle şezlonglar arasında sadece 1.5-2 metrelik bir mesafe bırakıyor. Birçok bölümde vatandaşların kıyıya erişimi engelleniyor.

TMMOB, Konyaaltı Sahili 2. Etap olarak adlandırılan Boğaçayı Liman arasındaki alanda işgallerin önüne geçilmesi için de ilgili kurumları göreve çağırdı. Şaban Tat, "Tüm yurttaşlarımız tarafından bilinmelidir ki; kıyılardan yararlanmada herkes eşittir ve özel işletme sahipleri tarafından, vatandaşlarımızın sahil bandını ücretsiz kullanması Anayasa ve Kanunlara göre engellenemez" dedi.

Editör: Haber Admin