Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) Haziran ayında sunulması beklenen yeni düzenleme, ev sahipleri ve kiracıları yakından ilgilendiriyor. AK Partili milletvekillerinin üzerinde çalıştığı düzenleme ile kira gelirleri üzerindeki vergi oranlarının artırılması hedefleniyor. Bu düzenleme ile birlikte, kira gelirlerinde uygulanan 33 bin liralık vergi muafiyeti kaldırılacak.

Akaryakıtta tek fiyat uygulaması yarın başlıyor. Akaryakıtta tek fiyat uygulaması yarın başlıyor.

Yeni düzenlemeye göre, evini kiraya verenler, bir yıl içinde elde ettikleri kira gelirleri üzerinden yüzde 15'ten yüzde 40'a kadar vergi ödeyecek. Bu değişiklik, bu yıl elde edilecek kira gelirlerinden itibaren geçerli olacak. Ev sahipleri, kira gelirlerini beyan ederken götürü gider veya gerçek gider yöntemlerinden birini seçerek vergilerini ödeyecekler.

Daha önce kira geliri 33 bin liraya kadar olanlardan vergi alınmıyordu. Ancak yeni düzenleme ile bu muafiyet kalkacak. Örneğin, yıllık 10 bin lira kira geliri elde eden bir ev sahibi, önceki düzenlemede 11 bin 560 lira yerine artık 18 bin 967 lira vergi ödeyecek. Bu durum, ev sahiplerinin ödeyeceği vergi oranında yüzde 64'lük bir artışa neden olacak.

düzenlemenin önümüzdeki günlerde TBMM'ye sunulması bekleniyor. Yeni düzenleme ile birlikte kira vergileri konusunda önemli değişiklikler yapılacak. Bu durumdan sadece ev sahipleri değil kiracılar da etkilenecek.

Editör: Haber EDİTÖR