Antalya Belediyesinin  Halk Mama Projesi için başvurular sürüyor Antalya Belediyesinin Halk Mama Projesi için başvurular sürüyor

Kuyumcu Çağrı Yılmaz, altınların üzerinde barkot veya seri numarası bulunmamasının dolandırıcılık olaylarına yol açtığını belirtti. Yılmaz, halk arasında "ucuz altın" inanışının gerçek olmadığını vurgulayarak, kesme altın satmanın zor olduğunu ve birçok kuyumcunun bunu şu anda almamakta tereddüt ettiğini ifade etti. Özellikle "kesilmiş altın" olarak adlandırılan yarı mamul ürünlerin, paketli altına göre daha ucuz olmaları nedeniyle tercih edildiğini söyleyen Yılmaz, ancak bu altınların üzerinde barkot veya damga olmadığına dikkat çekti.

Antalya'da uzun süredir kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren Halil Güvençoğlu da İsrail-Filistin çatışmalarının altın fiyatlarını etkilediğini belirtti. Güvençoğlu, vatandaşların genellikle 24 ayar tasarruf altınlarına talep gösterdiğini ancak kesilmiş altına olan ilginin arttığını ifade etti. Ancak bu tür altınların üzerinde patent veya seri numarası bulunmamasının satış sırasında sorunlara yol açabileceğini söyledi.

Çağrı Yılmaz, kesme altının ayarının sadece profesyoneller tarafından anlaşılabileceğine dikkat çekerek, paketli altının daha güvenli olduğunu vurguladı. Yılmaz, bilinçli bir şekilde altın almanın önemli olduğunu belirtti ve kesme altınların ayar düşüklüğüne müsait olduğunu, bu nedenle paketli altının daha sağlıklı bir seçenek olduğunu ifade etti.

Editör: Haber EDİTÖR