Amerikan Politico dergisi, son haberinde İstanbul'daki yerel seçimlerin Türkiye'nin geleceği üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini vurguluyor. Dergi, 2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Türk muhalefeti için yıkıcı olduğunu belirtiyor ve bu Pazar gerçekleşecek olan yerel seçimlerde İstanbul'da muhalefetin durumunun kritik olduğunu ifade ediyor. Politico'ya göre, güvenilir olmayan anketlere göre yarışın oldukça yakın olduğu ancak muhalefetin ya çift ya da hiç vakasıyla karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Dergi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da yaptığı mitinglerde seçmenleri muhalefeti cezalandırmaya çağırdığını ve İstanbul adayı Murat Kurum'a desteğini kampanyaya katkıda bulunarak gösterdiğini aktarıyor. Politico, birçok analiste göre, iktidarın Pazar günü elde edeceği bir zaferin Cumhurbaşkanı'nın daha uzun süre görevde kalmasını sağlayacak anayasa değişikliği için bir fırsat olabileceğine dikkat çekiyor.

Muhalefetteki çok partili ittifakın 2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşadığı yenilgi sonrasında dağıldığını ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun liderliğinin tartışmaya açıldığını belirten Politico, muhalefet saflarındaki bu karışıklık nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun öneminin arttığına dikkat çekiyor.

Kaynak: Milliyet Gazetesi