İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Refah kentinde bulunan çadır kampa düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 40'a yükseldi. Al Jazeera ölen sivillerin yanarak can verdiğini yazdı. ABD'den ise İsrail'in korkunç saldırısı ile ilgili tek cümlelik bir açıklama geldi.
Uluslararası Af Örgütü, İsrail'in Gazze'ye yönelik üç saldırısına ilişkin savaş suçları soruşturması çağrısında bulundu

Uluslararası Af Örgütü, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (ICC), Nisan ayında Gazze Şeridi'nde 32'si çocuk 44 Filistinli sivilin ölümüne yol açan üç İsrail saldırısını soruşturmaya çağırıyor.

Al Jazeera: İsrail güvenli bölgeye saldırdı, insanlar diri diri yandı

İstanbul 'büyük ödül', muhalefeti bekleyen tehlike. İstanbul 'büyük ödül', muhalefeti bekleyen tehlike.

Bölgedeki son gelişmeleri aktaran Katar merkezli Al Jazeera 'İsrail güvenli bölgeye saldırdı, insanlar diri diri yandı' dedi.

İsrail saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 40'a yükseldi

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 233 gündür devam ediyor. İsrail, Refah kentinde yerinden edilmiş Filistinlilerin yaşadığı Tal Al-Sultan Kampı’na hava saldırısı düzenledi. Saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 40'a yükseldi.

ABD: Haberdarız, daha fazla bilgi topluyoruz

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü bugün yaptığı açıklamada, ABD'nin Refah'ta İsrail saldırısına ilişkin raporlardan haberdar olduğunu ve konuyla ilgili daha fazla bilgi topladığını söyledi.

Bakan Fidan: 7 Ekim’den sonra dünya bu yalana artık ‘dur’ dedi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Filistin konulu toplantılara katılmak üzere geldiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de, gerçekleştirdiği temaslar hususunda açıklamalarda bulundu. Bakan Fidan toplumun Filistin davasına desteğinin giderek yükseldiğini ifade ederek, “Uluslararası toplumun Filistin davasına olan sempatisi ve desteği giderek yükselmekte. Bugün bu toplantılarda bunu gördük” şeklinde konuştu.

Fidan 'Netanyahu yönetimi, bütün dünyaya 1967 sınırlarının yok olduğu, sadece İsrail’in var olduğu bir gerçekliği pazarlamaya çalışıyor. 7 Ekim’den sonra dünya bu yalana artık ‘dur’ dedi' ifadelerini kullandı.

Borrell, İsrail'i Dünya Mahkemesi'nin Refah saldırısına ilişkin kararını görmezden gelmekle suçladı.

Avrupa Birliği dış politika sorumlusu Josep Borrell, İsrail'i Uluslararası Adalet Divanı'nı görmezden gelmekle ve güney Gazze'de durdurulması emredildiğini söylediği askeri harekatı ilerletmekle suçluyor.
AB dışişleri bakanları toplantısı öncesinde Borrell, Dünya Mahkemesi kararının uygulanması gerektiğini söyledi ve EUBAM olarak bilinen Refah Sınır Kapısı için özel bir AB sınır yardım misyonunun başlatılması konusunda siyasi bir karara varmak için çalışacağını ekledi.

Editör: Haber EDİTÖR