CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan otomotiv sektörü uzmanı Göksel Erkoyuncu, araba fiyatlarında yaşanan gerilemeyi "normalleşme" olarak değerlendirdi. Erkoyuncu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Araba fiyatlarının gerilemesi diye tabir ettiğimiz şey, bizim için normalleşme olarak görülüyor. Örneğin, 500 bin TL'ye satılan sıfır kilometre bir aracın ikinci elde 600-700 bin TL civarında fiyatlandığı dönem geride kaldı. Fiyatların gerilemesinde birkaç etken bulunuyor. İlk olarak, arz konusundaki sıkıntılar ve yokluk artık sona erdi. Araba, bir yatırım aracı haline gelmişti ancak faizlerin yükselmesiyle birlikte getiriler düşünce, yatırımcılar çekilmek zorunda kaldılar.

Sıfır araç piyasasında da aşırı bir normalleşme yaşanıyor. Daha önce bayilerde 3-5 ay sıra olduğu söylenen durumun tam tersine dönüldü. Faiz oranları ve takas kampanyalarıyla yapılan pazarlama stratejileri, araç fiyatlarının gerilemesine neden oldu. Eğer 6 ay öncesini baz alırsak, bu dönemde araç fiyatlarında yüzde 15-20'lik bir gerileme olduğunu söyleyebiliriz.”

Otomotiv sektöründeki bu gelişmeler, araç almayı düşünen tüketiciler için olumlu bir tablo çiziyor. Fiyatların gerilemesiyle birlikte pazarın canlanması beklenirken, sektördeki oyuncuların da yeni stratejiler geliştirebilecekleri bir döneme giriliyor.

Editör: Haber EDİTÖR