21 Ekim Cuma günü saat 10.30’da kortej yürüyüşüyle başlayacak. Çekirdeksiz Nar ve Tropikal Meyve Festivali boyunca birbirinden farklı etkinlikler düzenlenecek. Cuma günü saat 10.30’da kortej yürüyüşüyle festival alanına giriş yapılacak. Halk oyunları gösterilerinin ardından ise açılış konuşmaları yapılacak. Açılış konuşmalarının bitmesi ile birlikte stantlar gezilecek. Gazipaşa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından festivale katılanlara aşure ikramında bulunulacak. Saat 14.00 BATEM’den Dr. Süleyman Bayram tarafından “Avokadoda anacın önemi ve aşılama” üzerine, 16.00’de ise Gazipaşa Belediyesi El Sanatları Atölyesi sorumlusu tarafından “ İpek kozasından narçiçeği broşu yapımı” üzerine workshoplar yapılacak. Gevenes’e özgü şiir ve Türkü dinletisi ile devam edecek olan festival programı, akşam 20.30’da Nebil Özgentürk ve Metin Uca’nın sunacağı sohbet programı ile sona erecek.
Festivalin ikinci gününde ise stantlar saat 10.00’da ziyaretçilere açılacak. Stantların açılmasından sonra en büyük muz dalı yarışması yapılacak. Saat 11.30’da Gazipaşa Tarım Kültür Turizm Eğitim ve Yardım Derneği Başkanı Hüsnü Doğan, festival katılımcılarına Çekirdeksiz Narın tarihçesini anlatacak. Ardından ise en büyük çekirdeksiz nar, en iyi çekirdeksiz nar, en hızlı nar yeme, “Damaklarda Gazipaşa” Butik pastacılık yarışması, “Damaklarda Gazipaşa” Tropik kokteyl yarışması ve Gazipaşa Belediyesi Halk Oyunları gösterisi ile devam edecek. Yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri ise törenle verilecek. Saat 16.30’da Şef Evrim Özkan önderliğinde Sanart Müzik Evi Çocuk korosu müzik dinletisi yapacak. Akşam saat 21.00’da ise ünlü sanatçı Edip Akbayram Cumhuriyet Meydanı’nda konser verecek. Festivalin kapanış gününde sabah 10.00’da Halk TV’de canlı yayınlanacak olan Serhan Asker ile Görkemli Hatıralar programına Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz ve gazeteci-yazar Nebil Özgentürk katılacak. Festivalin son gününde tropik bahçede ürün hasadı yapılacak. 12. Gazipaşa Çekirdeksiz Nar ve Tropikal Meyve Festivali 23 Ekim Pazar Günü saat 17.00’de sona erecek.

Belediye Başkanı Yılmaz, “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ilçemize isminin verilişinin 100. yıldönümü adına düzenlediğimiz 12. Gazipaşa Çekirdeksiz Nar ve Tropikal Meyve Festivali’ne tüm halkımız davetlidir.dedi.

Editör: Haber EDİTÖR