Harita ve Kadastro Mühendisi Cemburak Özgenç, Gazipaşa Yat Limanı'nın açılmasıyla birlikte amatör balıkçıların ve tekne sahiplerinin limanı terk etmek zorunda kalacaklarını dile getirerek, yeni bir balıkçı barınağı için henüz bir çalışma yapılmadığını söyledi. Ancak Özgenç, kendisinin hazırladığı bir projeyle bu ihtiyacın da karşılanabileceğini belirtti.

Özgenç, Gazipaşa Yat Limanı'nın arkasında bulunan Hacı Musa Çayı ve Ulu Hendek'in birleştiği noktada deniz yolunun altından geçen menfezin sökülerek genişletilmesi ve yükseltilmesi sonucu küçük teknelerin bu köprünün altından geçerek dere boyunca sanayi kooperatifi sitesi ve tarihi su kemerlerine doğru teknelerini park edebileceğini önerdi. Dere kenarının yer yer 30 metre genişliğinde olduğunu düşündüğümüzde, burada yapılacak ahşap rıhtımlar, köprüler ve yürüyüş yolları ile Yat Limanı'nın yanı sıra tarihi su kemerleri ile de birleştirilerek harika bir gezinti alanı oluşturulabileceğini ifade etti.

Bu proje sayesinde Gazipaşa'nın denizle, Yat Limanı ile ve Selinus Antik Kenti ile bütünleşeceğini ve aynı zamanda şehir ve yaşayanların hayatına da yeni bir renk katacağını belirten Özgenç, proje için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan destek alınabileceğini de sözlerine ekledi.

Editör: Haber Admin