Kira ve vergilerde büyük zam geliyor Kira ve vergilerde büyük zam geliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bir dizi ziyarette bulunmak üzere Şırnak’a geldi. Bakan Bayraktar, Gabar Dağı’ndaki petrol üretim sahalarını yerinde inceledi ve burada önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Bayraktar, yaptığı açıklamada, Gabar Dağı'ndaki petrol üretimlerinin stratejik bir başarı olduğunu belirterek, "Artık 42 bin 500 varil günlük üretime çıktık. Hedefimiz ise bu üretimi 100 bin varil seviyesine çıkarmak" dedi.

TRT Haber’e konuşan Bakan Bayraktar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Gabar'ın Stratejik Önemi “Gabar'ı görmeden rakamları anlamlandırmak zor. Gabar, petrol stratejisi açısından 2016'dan beri yapılan araştırmaların temel sonucu. Türkiye'nin cari açığıyla mücadele etmek ve kendi zenginliklerini ekonomiye kazandırmak hedefimizdi. Sismik ve sondaj yapılmamış bölgeleri arayarak başladık. Bu stratejinin sonuçlarından biri de burası. Türkiye'nin kaderini belirleyecek, oyun değiştirici bir yerdeyiz. Bu dağlar terörle anılıyordu, kolay değildi. Devletimiz terörü temizledi ve bölgedeki insanların hayatını kolaylaştırdı.”

Üretim ve Hedefler “Gabar’da şu anda 3 bölgede üretim yapıyoruz, 4. bölgeyi de kısa süre önce devreye aldık. 37 kuyumuz ve 42 bin 500 varil günlük üretimimiz var. Türkiye Petrollerinin toplam üretimi tüm Türkiye'de 35 bin varildi. Eylül 2021'de burada keşif yapıldı ve şu an 42 bin 500 varil günlük üretime ulaştık. Hedefimiz 100 bin varil. Ara hedef olarak 50 bin varili belirledik ve yıl sonunda 100 bin varil hedefine ulaşmayı planlıyoruz. Haziran ayında inşallah 50 bin varili görmüş olacağız.”

Gelecek Planları “Bu bölgede şu anda 4 sahadan bahsediyoruz. Hedef saha sayımız 14. Diğer 10 sahada sondaj çalışmaları başladı veya başlamak üzere. Gabar bölgesinde hedefimiz 14 saha. Diğer sahalarda netice alırsak, ekonomide oyun değiştirici bir model hazırlayacağız.”

Operasyon ve İstihdam “Türkiye'de 1850 kuyudan petrol hedefimiz var ve toplam üretimimiz 50 bin varil civarı. Gabar’da kuyu başı üretimimiz 1150 varil. Gabar çok verimli bir petrol coğrafyası. Şehit Teğmen Akdeniz sahasında yerin 4500 metre altından petrol üretiyoruz ve çok kaliteli bir petrole sahibiz. 2750 arkadaşımız petrol operasyonlarında görev yapıyor. 225 tanker buradan petrol taşıyor ve petrol boru hattı çalışmalarımız devam ediyor. Yaklaşık 100 bin varillik petrolü 37 kilometrelik boru hattıyla taşımayı hedefliyoruz.”

Geleceğe Yatırım “Hakkari, Şırnak, Siirt, Van gibi bölgelerden de beklentilerimiz var. Coğrafyada büyük zorluklarla mücadele ediyoruz. Ancak başarı geldikçe ümidimiz daha da artıyor. Bu petrolü insanımıza sunmak ve kendi mühendislerimizle başarmak istiyoruz.”

Bakan Bayraktar’ın ziyaretinde yaptığı açıklamalar, Türkiye’nin enerji stratejisi ve hedeflerine yönelik önemli mesajlar içerdi.

Editör: Haber EDİTÖR