Öne Çıkanlar TEKNOFEST AlaattinÇakır BüyükBirlik MilletvekiliAdayı Antalya Alanya Seçim2023 BizVarız OKU 28. dönem genel seçim Birsen DEPREM BÖLGESİNDE OLAN AİLELER ÇOCUKLARIYLA NASIL KONUŞMALI

Bu haber kez okundu.

Borçlular için geniş yapılandırma imkânı

Son dönemde tüm dünyada yaşanan şokların vatandaşlar ve firmalar özelinde yarattığı ekonomik ve manevi tahribatı gidermek, istihdamı ve üretimi desteklemek, bütçe ile kaynak sağlamak amaçlarıyla, vergi ve sigorta primleri başta olmak üzere pek çok kamu alacağı ile ilgili olarak getirilen yapılandırma yasası Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Kanun vergi, sigorta, gümrük ve çeşitli kamu alacakları konusunda ödeme kolaylıkları başta olmak üzere şu başlıklarda önemli düzenlemeler içeriyor:
1 - Kamuya olan borçların yapılandırılması,
2 - Devam eden dava ve vergi incelemelerinin sonlandırılması,
3 - Gelir, kurumlar, KDV ve muhtasar ve kâr payı stopaj vergilerinde matrah artırımı,
4 - Kasa, ortak cari ve ilgili diğer hesaplara ilişkin düzeltme imkanı,
5 - Emtia ve demirbaş stoklarına ilişkin düzeltme imkanı,

Bu düzenlemelerin her birinin, kendi içerisinde çok önemli kapsam ve detayları bulunuyor. Bugünden başlayan yazı dizimizde Sistem Global Danışmanlık Yönetici Ortağı Yeminli Mali Müşavir Necmi Ulus ve vergi ekibi ile birlikte, getirilen düzenlemeleri detaylı olarak ele alıp Milliyet okurlarına yapılandırma yasasından nasıl yararlanacakları konusunda yol göstereceğiz. Kanun kapsamında kamunun şu konulardaki alacaklarıyla ilgili ödeme kolaylıkları sağlanıyor:
Kesinleşmiş olanlar,

Kesinleşmemiş veya dava safhasında bulunanlar,

İnceleme ve tarhiyat safhasında bulunan işlemler,

Kamuya olan diğer borçlara ilişkin düzenlemeler.

Kesinleşmemiş borçları yapılandırmak mümkün

Kanun, kesinleşmemiş veya dava safhasında bulunan kamu alacaklarının da yapılandırılmasına imkan veriyor. Kanunun yayım tarihi itibariyle şu özellikleri taşıyan kamu alacakları bu kapsama giriyor:

İlk derece yargı mercilerine dava açılmış ya da dava açma süresi henüz geçmemiş,

İstinaf veya temyiz süreleri geçmemiş,

İstinaf veya temyize başvurulmuş olup karar düzeltme talep süresi geçmemiş,

Karar düzeltme yoluna başvurulmuş olan.
Bu tür kamu alacaklarının asla bağlı olan veya bağlı olmaksızın kesilen vergi tarhiyatları ile gümrük vergisine bağlı tahakkukların yapılandırması söz konusu olacak. Mükellefler bu aşamada şunlara dikkat etmeli:

Dava konusu alacakların türü, içeriği, dava durumlarının bu kanunun yayım tarihinden önceki son durumu ve güncel durumlarına bağlı olarak yapılandırma şekilleri değişkenlik gösteriyor. Örneğin kanununun yayımı tarihi itibariyle ilk derece yargı merciine dava açılmış vergi tahakkukuna ilişkin verginin yüzde 50’si ile bu tutara ilişkin faiz, gecikme faizi ve gecikme zammı silinerek bunun yerine hesaplanacak Yİ-ÜFE tutarı ve vergi aslının yüzde 50’si ödenecek.
Kanunun yayım tarihi itibariyle uzlaşma hükümlerinden yararlanılmak üzere, başvuruda bulunulmuş, uzlaşma günü verilmemiş, uzlaşma günü gelmemiş veya uzlaşılamayıp dava açma süresi geçmemiş alacaklar ve kanunun yayımı tarihinden önce kendiliğinden verilen beyannameler ile pişmanlık talebiyle verilip ödenmeyen beyannameler de yapılandırma kapsamına alınıyor.

İncelemesi süren başvurabilir

Yapılandırma, inceleme ve tarhiyat safhasında bulunan işlemleri de kapsıyor. Yani, kanunun yayımı tarihinden önce başlanıldığı halde tamamlanamamış olan vergi incelemeleri ve takdir işlemlerine devam edilen alacaklar yapılandırma kapsamına giriyor. Kanundan bu açıdan faydalanmak isteyenleri ilgilendiren hususlar şöyle:

Yapılandırma hükümleri saklı kalmak kaydıyla, kapsama alınan vergi incelemeleri ile takdir, tarh ve tahakkuk işlemlerine devam edilecek. Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra tarh edecek verilerin yapılandırması söz konusu olacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.