.

Terminal İstanbul projesine Sanayi ve Ticaret Bakanı Fatih Kacır, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum ve Selçuk Bayraktar katıldı.

Atatürk Havalimanı'nın Millet Bahçesi'nde yer alacak olan Terminal İstanbul, devasa bir alana sahip olacak ve toplamda 400 bin metrekarelik bir alana yayılacak. Burası, 25.000 kişinin aynı anda çalışabileceği bir merkez olarak tasarlanıyor ve Milli Teknoloji Hamlesi'nin önemli bir parçası olacak. Ayrıca, Teknopark ve Bilim-Toplum alanlarının hızla inşa edileceği belirtiliyor.

Aynı zamanda, İstanbul'un 39 ilçesinde paylaşımlı ofislerin kurulacağı ve bu ofislerin kuluçka merkezlerine dönüştürüleceği duyuruldu. Terminal İstanbul, bu kuluçka alanlarının merkezi olacak ve 39 ilçenin kuluçka alanları buradan yönetilecek. Büyükşehir Belediyesinin dijital dönüşüm ofisi de Terminal İstanbul'da konumlanacak.

Terminal İstanbul, İstanbul'un dijital ikizi olacak ve gençlerle birlikte deprem, sel ve yangın gibi afet durumlarında simülasyonlarla şehri en kötü senaryolara hazırlayacak teknolojilerin geliştirileceği bir merkez olarak planlanıyor.

Bununla birlikte, İstanbul'un acil ihtiyaç duyduğu deprem, ulaşım ve çevre teknolojilerinin geliştirileceği ve hizmete sunulacağı bir merkez olacak. Ayrıca, Bilim Merkezi kurulacak ve burası, bilimsel merakı tetikleyen etkinliklerle geleceğin bilim insanlarını yetiştirecek ve her yıl 1 milyon kişiyi ağırlayacak bir merkez olacak.

Çocuk Üniversitesi ise geleceğin bilim insanları ve mühendislerinin yetişeceği bir okul olarak tasarlanıyor. Her yıl 1000 öğrenciye eğitim fırsatı sunulacak.

DeneYap Atölyeleri, her yıl ortaokul ve lisede okuyan 1500 çocuğun teknoloji üretme becerilerini geliştireceği bir alan olacak.

Yerli ve milli olarak üretilen elektrikli araç Togg güncellendi. Yerli ve milli olarak üretilen elektrikli araç Togg güncellendi.

Terminal İstanbul, girişimcilere dünyanın en iyi standartlarında çalışma imkanı sunarken, rahat ulaşım imkanlarıyla da dikkat çekecek. Ayrıca, restoranları, kafeleri, sosyal alanları ve kültür-sanat atölyeleriyle keyifli zaman geçirilebilecek bir mekan olacak. Gençler için modern konaklama imkanları da sunulacak.

Millet Bahçesi ve Terminal İstanbul projesi, 365 gün ve 24 saat boyunca yaşayan bir sosyal bütünleşme ve dijital üretim alanı olacak. Aynı zamanda büyük festival, fuar ve konser etkinliklerine de ev sahipliği yapacak.

Editör: Haber MERKEZİ