Kemer Cumhuriyet Başsavcılığı'nın emriyle 25 Aralık 2023 tarihinde Antalya İl Jandarma Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığı ekipleri tarafından Kemer, Kumluca, Finike, Kaş ve Demre ilçelerinde 'Çukur Çetesi'ne yönelik büyük çaplı bir operasyon düzenlendi. Operasyona toplamda 404 personel katıldı. 48 şüphelinin tespit edildiği operasyonda 43'ü yakalandı ve gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerden 25'i tutuklanırken, 18'i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Antalya'da Tünektepe Teleferik Kazası: 174 Kişi Kurtarıldı Antalya'da Tünektepe Teleferik Kazası: 174 Kişi Kurtarıldı

Şüphelilerin, silahlı olarak 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurma', 'Tefecilik', 'Nitelikli yağma', 'Nitelikli dolandırıcılık' ve 'Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama' suçlarını işledikleri tespit edildi. Operasyon kapsamında suçtan elde edilen 81'i şirket olmak üzere bungalovlar, banka hesapları, 208 araç ve 185 taşınmaza el konuldu. Şüphelilerin çoğunun ilçelerde galericilik yaptığı ve piyasa değerinin üzerinde fiyatlara faizli araç sattıkları belirlendi. Ayrıca, şüphelilerin araçları sattıkları kişilere teslim etmedikleri, tefecilik ve nitelikli dolandırıcılık yoluyla toplamda 11 milyar 10 milyon lira ve 33 kilo altın elde ettikleri ortaya çıktı. Elde edilen gelirlerin takibe takılmaması için Hawala sistemi ile transfer edildiği tespit edildi. Bu sistemin Türkiye'de ilk kez kullanıldığı ve bir operasyonda tespit edildiği öğrenildi.

Operasyonla ilgili firari olarak aranan CHP'li Kemer Belediye meclis üyesi C.A., İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yakalandı. İlçede ikamet eden B.A.'nın evine bugün sabah saatlerinde gerçekleştirilen operasyonla yakalanan C.A., gözaltına alındı. C.A.'nın işlemlerinin sürdüğü belirtildi.

Editör: Haber MERKEZİ