Akdeniz Bölgesi’ndeki Acanthus Cennet Barut Collection ve Lara Barut Collection Otelleri’nde tüketimini yeşil enerjiden karşılamak için harekete geçen Band Turizm, CK Enerji aracılığı ile Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) sahibi oldu. İki otel yıllık 10 milyon kWh’lik elektrik tüketimini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayacak. 

Sürdürülebilir bir gelecek için yenilenebilir enerjinin önemi her geçen gün artarken karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen Band Turizm A.Ş., CK Enerji ile iş birliğine giderek Acanthus Cennet Barut Collection ve Lara Barut Collection otelleri için Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) aldı. CK Enerji aracılığı ile aldığı sertifika sonrasında Akdeniz Bölgesi’ndeki iki otelinde yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanacak olan BAND Turizm,  ilk yıl 4 milyon 720 bin kg karbondioksit miktarına (CO2) eşdeğer salınımını önlemeyi planlıyor. Bu sertifika ile iki otel yıllık 10 milyon kWh’lik elektrik tüketimlerini yeşil enerjiden sağlamış alacak.

“I-REC SERTİFİKASI İLE REKABET AVANTAJINA SAHİP OLACAKLAR”

Lara Barut Collection’da düzenlenen törende, otellerin I-REC sertifikalarını takdim eden CK Enerji Akdeniz Elektrik Genel Müdürü Fahrettin Tunç, dünya genelinde yenilenebilir enerjinin payının her geçen gün arttığına dikkat çekerek, “CK Enerji olarak biz de doğayı ve gelecek nesilleri korumak adına yeşil enerjiyi çok önemsiyoruz. Doğaya duyarlılığıyla bilinen, çevre dostu BAND Turizm’in iki tesisini yeşil enerjiye kavuşturmaktan ve buna aracılık etmekten büyük bir mutluluk duyduk. 2030 AB Yeşil Mutabakatı ve 2050 yılı Sıfır Karbon hedefleri doğrultusunda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının ve Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’nın (I-REC) öneminin gün geçtikçe artacağı biliniyor. I-REC’e sahip olan bu iki otelimizin ulusal ve uluslararası pazarda kendilerini daha iyi konumlandıracağına ve önemli bir rekabet avantajına sahip olduklarına inanıyoruz” diye konuştu.

“YEŞİL ENERJİ SERTİFİKASINI AKDENİZ BÖLGESİ’NDE İLK ALAN OTELLER OLMAK GURUR VERİCİ”

Acanthus Cennet Barut Collection Genel Müdürü Halil Özcan da, “Grubumuzun ilk oteli olan Acanthus’ta, markamıza ve bölgemize ilham veren birçok yeniliği hayata geçirdik. Yeşil Enerji Sertifikası’nı ilk alan oteller olmak bizim için gurur verici bir adım. Markamızın değerleri arasında yer alan doğa, gönülden sahiplendiğimiz ve koruduğumuz bir unsur. Çevreye verdiğimiz önemi yansıtan projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz’’ değerlendirmesinde bulundu.

 Lara Barut Collection Genel Müdürü Cem Karacan ise geniş yeşil alanlara sahip olan otellerinin ilk açıldığı 2005 yılından bu yana çevreyi odağına alarak hizmet sunduğuna işaret ederek şunları söyledi: “Yeşil Enerji Sertifikası ile bu konudaki çalışmalarımıza bir yenisini daha eklemiş olduk. Teknolojiye yatırım yaparak gereksiz tüketimden kaçınıyoruz. Hedef pazarlarımızın çevre konusunda bilinçli olmaları bize otel içi uygulamalarımızda avantaj sağlıyor. Akdeniz Bölgesi’nin Yeşil Enerji Sertifikası’nı alan ilk otelleri olduğumuz için mutluyuz. Bölgemizde yeni bir hareketi tetikleyerek çevreye fayda sağlayacağımızı biliyoruz.”

Editör: Haber EDİTÖR