Akaryakıta İndirim,1 Martta Pompaya Yansıyacak Akaryakıta İndirim,1 Martta Pompaya Yansıyacak

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nin duyurusuna göre, yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlar, artık cep telefonlarını 120 günlük kayıtsız kullanım süresinin sonunda daha uzun bir süre boyunca kullanabilecekler.

Daha önce 120 günlük olan kayıtsız kullanım süresi, yeni düzenlemeyle 180 güne çıkarıldı. Bu da vatandaşların telefonlarını kayıt altına alma süresini 2 defa olmak üzere toplamda 360 güne kadar uzatabilecekleri anlamına geliyor. Üstelik bu işlem, Türkiye'deki e-Devlet Kapısı üzerinden kolayca gerçekleştirilebilecek.

Geçtiğimiz Ocak ayında yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte yurt dışından getirilen cep telefonlarının kayıt ücreti de artmıştı. Ocak 2024 itibarıyla, bu ücret 31.692 TL'ye yükseltilmişti. Ancak yapılan son değişiklikle birlikte, kullanıcılar daha uzun bir süre boyunca kayıtsız kullanım hakkına sahip olacaklar.

Bu adım, yurt dışında yaşayan ve Türkiye'ye ziyaretlerinde cep telefonu getiren vatandaşlar için önemli bir kolaylık sağlıyor. Artık Türkiye'ye ziyaretlerinde veya dönüşlerinde cep telefonlarını kayıt altına alma süreleri daha esnek bir şekilde uzatılabilecek. Bu da hem vatandaşların işlemlerini daha rahat ve sorunsuz bir şekilde yapmalarını sağlayacak hem de dijital dönüşüm sürecine olumlu katkıda bulunacak.

Editör: Haber MERKEZİ