Ramazan ayının başlayacağı 11 Mart Pazartesi günü için imsak ve iftar saatlerini açıkladı. İlk imsakın Iğdır'da saat 04.52'de başlayacağını belirten Eren, son imsakın ise Çanakkale'de saat 06.02'de olacağını bildirdi. İlk iftarın Iğdır'da saat 18.13'te, son iftarın ise Çanakkale'de saat 19.24'te gerçekleşeceğini ifade etti. Eren, bazı şehirlerde oruç tutma sürelerinin ekinoks tarihinden kaynaklanarak aynı olacağını da vurguladı.

Astronom Gürhan Eren, 21 Mart ekinoksunun gündüz ve gece sürelerinin ekvatorda eşit olmasına neden olduğunu belirtti. Dolayısıyla, bu yıl Ramazan ayının ilk günü olan 11 Mart'ta Hatay'da oruç tutma süresinin 13 saat 20 dakika, Sinop'ta ise 13 saat 23 dakika olacağını açıkladı. Ramazan ayının son günü olan 9 Nisan'da ise ilk iftarın Hakkari'de saat 18.42'de, son iftarın ise Edirne'de saat 19.55'te gerçekleşeceğini bildirdi. Eren, bu süre zarfında en uzun oruç tutulan şehrin Sinop ve en kısa oruç tutulan şehrin ise Hatay olacağını ifade etti.

Astronom Gürhan Eren, 21 Mart ekinoksundan sonra gündüzlerin geceden daha uzun olacağını ve dolayısıyla Ramazan ayının son gününde ekinokstan uzaklaşıldıkça en uzun ve en kısa oruç tutulan şehirlerin yine Sinop ve Hatay olacağını belirtti.

Editör: Haber MERKEZİ