Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, Türkiye genelinde özel günlerin yaklaşmasıyla birlikte tüketicilere uygun fiyatlı ancak kalitesiz ürünlerin sunulduğuna dikkat çekti. Manavoğlu, önümüzdeki Ramazan Bayramı öncesinde tüketicilerin alışveriş yaparken hilelere ve sağlıksız ürünlere karşı dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Manavoğlu, bu durumun tüketicilerin sağlığını tehdit ettiğini belirtirken, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan Bayramı öncesinde fırsatçıların özellikle bayram şekerleri, çikolataları ve tatlılarına göz diktiğine dikkat çekti. Özellikle merdiven altı diye tabir edilen yerlerin, sahte ürünlerde maliyetleri düşürmek için çeşitli hilelere başvurduğunu ifade etti.

Tüketicilere tavsiyelerde bulunan Manavoğlu, alışverişlerde şeker, çikolata ve lokum gibi ürünleri tercih ederken ambalajlı, etiket bilgileri uygun ve Bakanlık onaylı ürünleri tercih etmeleri gerektiğini söyledi. Bu şekilde, tüketicilerin sağlıklarını riske atmamış olacaklarını ve hilelere karşı daha korunaklı olacaklarını belirtti.

Vatandaşlara yönelik uyarılarını sürdüren Manavoğlu, şunları ekledi: “Pazardan pay kapmak isteyen bazı imalatçılar, denetimsiz ve sağlıksız ortamlarda ürettikleri şeker, çikolata ve tatlıları piyasaya sürüyorlar. Bu ürünler, ucuz olmaları nedeniyle tercih ediliyor ancak sağlık açısından ciddi riskler taşıyabiliyorlar. Tüketicilerimizin şüphe duydukları ürünleri 174 Alo Gıda hattına veya varsa o markanın müşteri hizmetleri merkezine bildirmeleri son derece önemlidir. Bu, sahtecilikle mücadelede ve hile yapan firmalarla mücadelede önemli bir adımdır.”

Meteroloji'den Sağanak ve fırtına Uyarısı geldi. Meteroloji'den Sağanak ve fırtına Uyarısı geldi.

Editör: Haber MERKEZİ