Polis Haftası kapsamında Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlik mensuplarının katılımı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonunda gerçekleştirilen iftar programında İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya konuşma yaptı.

“Misyonumuzu İki Kelimeyle Özetliyoruz: Türkiye’nin Huzuru”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 yıl önce millete hizmet için çıktığı yolda aşılmaz denen dağların aşıldığını, geçilmez denilen yolların geçildiğini ifade etti. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Ortaya koyduğunuz Türkiye Yüzyılı vizyonu ve hedefleri, büyük ve güçlü Türkiye’yi ihya ve inşa etmenin mücadelesidir. Çizdiğiniz ufuk, aydınlık Türkiye’nin ayak sesleridir. Türkiye Yüzyılı vizyonunda 16 başlıkta ortaya koyduğunuz hedeflerden biri de ‘Huzur’du. Bu yüzden ilk günden itibaren misyonumuzu iki kelimeyle özetledik: ‘Türkiye’nin Huzuru.” dedi.

“İçişleri Bakanlığı Her Vatandaşın Güvenliğinin Teminatı”

İçişleri Bakanlığı ailesinin 600 bin personeliyle birlikte Türkiye’nin huzurunun, her vatandaşın güvenliğinin, ülkedeki birlik ve beraberliğin teminatı olduğunu kaydeden İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, “Bu büyük mücadelemizi de Zat-ı Devletlerinizin liderliğinde, aziz milletimizin destek ve dualarıyla yürütüyoruz. Hz. Mevlâna diyor ki: ‘Her yerde olmak gibi bir duan varsa, gönüllere gir. Çünkü sevenler, sevdiklerini gönüllerinde taşırlar.’ İşte bizim tüm çabamız da gayretimiz de vatandaşlarımızın gönüllerine girmektir. Milletin evinde; iftar sofranıza konuk olan Polisimizle, Jandarmamızla, Sahil Güvenliğimizle ve korucularımızla Türkiye’nin Huzuru için varız.” ifadelerini kullandı.

“Emniyet Güçlerimiz Karanlık Odaklara Geçit Vermediler ve Vermeyecekler”

Türk Polis Teşkilatının 10 Nisan tarihinde 350 bin personeliyle birlikte 179. kuruluş yılını kutlayacağını söyleyen İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, “Kahraman Polis Teşkilatımız her daim milletimizin yanında, milletimizin hizmetinde ve milletimizin emrindedir. Mesai mefhumu gözetmeksizin, gece gündüz çalışan kahraman emniyet güçlerimiz ne dün ne de bugün; karanlık odaklara geçit vermediler ve inşallah ilelebet de vermeyecektir. 40 yıldır birliğimize ve kardeşliğimize kasteden; Bölücü Terör Örgütünden, irademize ve istikbalimize pusu kuran FETÖ’ye; şehir eşkıyalarından zehir tacirlerine, organize suç örgütlerinden tüm suç odaklarına varıncaya kadar; ülkemizin ve milletimizin huzurunu bozan tüm yapıların karşısında dimdik duruyoruz, durmaya da devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Zatı Devletlerinize, İçişleri Bakanlığımıza verdiğiniz güçlü destekleriniz için şükranlarımı sunuyorum. Ülkemiz ve milletimiz uğruna feday-ı can eyleyen şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Kahraman gazilerimize sağlık ve afiyetler diliyorum. Rabbim tutulan oruçlarımızı kabul etsin. Kadir Gecemizi layıkıyla idrak etmeyi, nice Ramazanlarımıza kavuşmayı nasip eylesin. Ramazan Bayramımız kutlu olsun.”

“31 Mart’ta Demokrasiye Gölge Düşürecek Hiçbir Olay Vuku Bulmadı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuşmasında 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin birkaç münferit hadise dışında olaysız geçtiğini ve demokrasiye gölge düşürecek hiçbir olayın vuku bulmadığını ifade etti. Seçimlerin ardından bazı illerde yaşanan şiddet olaylarına ilişkin de açıklamalar yapan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:

“Bazı illerimizde bölücü örgüt mensuplarının provokasyonlarını siz emniyet güçlerimizle boşa çıkardık. Buradan sizlerin şahsında seçimlerin suhuletle gerçekleştirilmesi için fedakârca çalışan tüm güvenlik güçlerimizi cani gönülden tebrik ediyorum. Bu seçimler milli iradenin gücünün yanı sıra her seçim gündeminde gündeme getirilen kimi ithamların asılsız olduğunu ortaya koymuştur. Ülkemiz, milletimiz ve gelecek kuşaklar adına değerli kazanım olarak gördüğümü ifade etmek istiyorum. Türkiye hangi kökene, meşrebe, partiye mensup olursa olsun 85 milyonun tamamının ortak yuvasıdır, ortak vatanıdır. Çok partili demokrasimiz ise uğruna ağır bedeller ödeyerek 75 yılda canımızla terimizle inşa ettiğimiz muazzam ve muhkem bir binadır. Bu ortak değerlerimize ne kadar samimiyetle sahip çıkar, güçlendirirsek istikbalimiz için o derecede iyi olacaktır. Burada şu hakikati de vurgulamak durumundayım, Türkiye'nin ve demokrasimizin yüksek seviyelerde sizin harcınızın, emeğinizin, mücadelenizin çok büyük katkıları var.”

Terör konusunun siyaset üstü bir konu olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “PKK'sından FETÖ'süne, DEAŞ'ından DHKP/C'sine hiçbir ayrım yapmadan tüm terör örgütleri milletimizin düşmanıdır. Türkiye'nin ve terörün geleceğinde teröre yer olmadığını dost düşmana göstermekle kararlıyız. Geçmişte olduğu gibi Türkiye'nin siyasetini, ekonomisini, diplomasisini terör örgütleri vasıtasıyla dizayn etmeye çalışanlar inşallah emellerine ulaşamayacaktır. Can çekişen terör örgütlerini yeniden palazlandırma niyetlerini görüyoruz. Özellikle dün akşamdan itibaren bazı illerimizde sokaklarımı karıştırma, milletimizin malına, mülküne saldırma hadiseleri yaşandı.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Bir Çadır Devleti Değildir, Olmayacaktır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: 

“Birileri yine sokaklarımızı terörize etmeye kalkıştı. Emniyet güçlerimiz gerekli müdahalelerde bulunarak olayların büyümesini engellemişlerdir. Her kim şiddeti, kaosu, eşkıyalığı, vandallığı hak arama yolu olarak görürse yine karşısında devletimizin çelikten yumruğunu bulacaktır. Dünyanın hiçbir medeni devleti böyle bir şeye göz yummaz. Türkiye Cumhuriyeti de bir çadır devleti değildir, olmayacaktır. Milletin iradesine ve takdirine hiçbir şekilde hürmetsizlik etmeyiz ama Kandil'deki terör baronlarının da baskıyla vatandaşlarımıza musallat olmalarına, şehirlerimizin huzuruna ve barışına kast etmelerine, artık geçmişte kalan acıları insanımıza tekrar yaşatmalarına kesinlikle izin vermeyiz veremeyiz. Bu tarz teşebbüsler karşısında hukuk devletinin gereği neyse demokrasimiz neyi gerektiriyorsa onu yapmaktan çekinmeyeceğiz. Tüm siyasi aktörlerden hukukun üstünlüğüne saygı göstermeyi bekliyoruz. Terörle mücadeleyi demokratikleşmeden, demokratikleşmeyi de ekonomiden bağımsız görmüyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 13. Çalışma Meclisi yemeği gerçekleştirildi Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 13. Çalışma Meclisi yemeği gerçekleştirildi

“Yılın İkinci Yarısından İtibaren Enflasyondaki Düşüşe Şahit Olacağız”

Bugüne kadar hep özgürlük ve güvenlik dengesini korumaya gayret ettiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Birini ötekine tercih etmeden dengeli şekilde bugünlere geldik. Son 21 yılda olduğu gibi gelecekte de hak ve özgürlükler alanında idame ettireceğiz. İstihdamı ve ihracatı artırıyoruz. Yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonun düşüşe geçtiğine inşallah hep birlikte şahit olacağız. Bugün TÜİK tarafından açılan verilen aylık enflasyonun Mart ayında gerilediğini gösteriyor. Enflasyonun düşmesi ücret artışlarını önleyerek kalıcı refah artışlarını sağlayacaktır.” şeklinde konuştu. 

“Kendini Hukuktan ve Devletten Üstün Gören Şehir Eşkıyalarına Nefes Aldırmayacağız”

Düzensiz göç ve suç örgütleriyle mücadelede de etkin, kararlı ve kapsamlı adımlar atmayı sürdüreceklerini belirten Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Dağdaki eşkıyaya nasıl müsaade etmiyorsak kendini devletten, hukuktan üstün gören şehir eşkiyalarına da nefes aldırmayacağız. İstikbalimizin güvencesi olan gençlerimizi hedef alan zehir tacirlerinin tepesine binmekten geri durmayacağız. Bugüne kadar nasıl dayanışma içinde hareket ettiysek bundan sonra birlikte yol yürümeye devam edeceğiz. Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin. Türkiye'ye yaptığınız ve yapacağınız hizmetlerden dolayı her birinize şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Kahraman şehitlerimizi tekrar rahmetle anıyorum. Allah yâr ve yardımcınız olsun diyorum. Şimdiden Kadir gecenizi ve bayramınızı tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber EDİTÖR