Sıddık Bey Yazdı; Ak Parti'ye Neler Oluyor? Sıddık Bey Yazdı; Ak Parti'ye Neler Oluyor?

İkili görüşmede bölgesel ve küresel sınamalara karşı iş birliğini sürdürme konusunda mutabık kalındığını söyleyen Çavuşoğlu, “Her konuda Fransa ile bizim hemfikir olmadığımız açıktır. Her konuda görüş birliği içerisinde olmayabiliriz ama bu diyaloğa ve birlikte çalışmamıza engel değil. Diyalog yoluyla görüş ayrılığımızı da gördük. Farklı ortamlarda birbirimiz hakkında konuşmaktan ziyade, birbirimizle konuşmak daha da sağlıklıdır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanları seviyesinde bir ziyaretin gerçekleştirilmesinde yarar olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, bu ziyaretin nasıl planlanacağının da konuşulduğunu kaydetti.

“FRANSA’DAKİ TÜRK VE MÜSLÜMAN GÜVENLİĞİ İÇİN GEREKLİ TÜM TEDBİRLERİN ALINMASINI BEKLİYORUZ”

“Fransa’da yaşayan Türklerin ülkemizle bağlarının korunması aynı zamanda da Fransız toplumuna en iyi şekilde uyum sağlamalarını arzuluyoruz” diyen Çavuşoğlu, “Fransa’nın da bunu kolaylaştırıcı ve teşvik edici adımlar atmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Fransa’nın Türk toplumunu ilgilendiren konularda sağduyuyu elden bırakmayacağına inanıyoruz. Maalesef, Avrupa’da ırkçılığın ve İslam karşıtlığının artmasından hepimiz endişe duyuyoruz. Irkçılık ve her türlü fobiye karşı mücadeleyi birlikte sürdürmemizde fayda var. Özellikle merkez siyasetçilerden bile artık menfi söylemler duyunca geleceğe yönelik de endişelerimiz artıyor. Fransa’daki Türk ve Müslüman toplumunun camilerin ve derneklerin güvenliği için gerekli tüm tedbirlerin alınmasını da bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Vize başvurularında Türk vatandaşların yaşadıkları sıkıntıların aşılması konusunda da görüşüldüğünü söyleyen Çavuşoğlu, bu sorunun en kısa sürede çözülmesi gerektiğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, Fransa’nın PKK ve DHKP-C unsurlarına yönelik Fransa’da aldığı tedbirler için teşekkür ederek, “Gerek gözaltına alma gerekse mal varlıklarının dondurulması gibi beklentilerimizin bir kısmını karşıladılar. Gerek iade gerekse ilave tedbir için taleplerimiz de var. Onların da karşılanmasını umut ediyoruz” dedi.

Editör: Haber EDİTÖR