Doğanın Canlanmasıyla Artan Alerjilere Dikkat! Doğanın Canlanmasıyla Artan Alerjilere Dikkat!

sıcak havalarda özellikle ormanlık gibi piknik alanlarına gidildiğinde, arı sokması ve kene tutunması ihtimali birçok insanda endişe hissi oluşturabiliyor.

Öte yandan hem arı hem de keneden kurtulmanın sırrı adeta ortaya çıktı. Çünkü bazı kolay yollar sayesinde söz konusu ikiliden kurtulmanın bazı yolları;

Ağzı açık yemeklerin kokusunu arılar hissedebilir. Bu nedenle yemek olan bölgelere hareket edebilirler. Eğer yemeklerin ağzı kapalı tutulursa, gelmeleri önlenebilir.

Sarımsak kokusu arıları uzaklaştırma konusunda faydalı olabiliyor. Bu yöntemde sarımsaklar doğranır ve birkaç gün suda bekletilir. Elde edilen doğal aroma, onları uzaklaştırma konusunda yardımcı olabilir.

Kenenin ormanlık gibi piknik alanlarında görülme ihtimali daha yüksek olabilir. Bu nedenle söz konusu alanlara gidildiğinde, pantolon paçalarının çoraplarının içine sokulması öneriliyor. Bunun yanı sıra kapalı kıyafetler giyilmesi tavsiye ediliyor. Bu sayede tutunma ihtimalleri azalabilir. Ek olarak açık renkli kıyafetler giyilmesi, kıyafete geldiklerinde fark edilmelerini sağlayabilir.

· İbn-i Sina arı sokması gerçekleştiğinde; sirke, çamur ve incirin lokal olarak kullanılabileceğini belirtmişti.

AyrıcaArı sokması gerçekleşen bölgeye buz uygulanması, ağrı ve şişkinliğin azalmasında faydalı olabilir. Bu yöntemde bir kağıt havlu veya bezin içine buz koyarak, Sonra arı sokması gerçekleşen bölgede ortalama 15-20 dakika tutabilirsiniz

 kene tutunması ciddi sağlık problemleri oluşturabilir. Bu nedenle tutunma durumu gerçekleştiyse, mutlaka erken teşhis ve müdahale için uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Editör: Haber Admin