Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali, "Sürdürülebilirlik, Biyoçeşitlilik ve Yerel Ürünlerin Desteklenmesi" temasıyla Karaalioğlu Parkı'nda lezzet tutkunlarını ağırlamaya hazırlanıyor. 1-3 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival, dünyadan ve Türkiye'den birbirinden ünlü Michelin yıldızlı şefleri, gurmeleri, gastronomi ve turizm yazarlarını, sektörün farklı alanlarındaki profesyonelleri ağırlayacak.

Festivalde ayrıca ünlü sanatçılar Melek Mosso ve Buray konser verecekler. Gastronomiye yönelik birçok farklı başlıkta panel ve söyleşilerin düzenleneceği festival, ünlü şeflerin ve tanınmış isimlerin workshoplarıyla da renklenecek. Festival alanında yöresel ürünler ve lezzetler stantlarda sergilenecek.

Festivalin ilk günü, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in açılış konuşmasıyla başlayacak. Açılışın ardından Başkan Muhittin Böcek ve ünlü şef Arda Türkmen'in katılımıyla "Antalya'dan Dünya'ya" adlı bir workshop düzenlenecek. Ayrıca açılış gününde STK'ların turizm ve gastronomi sektörüne katkıları ve uzun vadeli planları konulu bir söyleşi ile Türk Michelin Şefler Mevlüt Özkaya ve Serkan Aksoy'un katılımıyla "Antalya'nın Lezzetleri" başlıklı bir workshop gerçekleştirilecek. İlk günün sonunda ünlü sanatçı Melek Mosso konser verecek.

Festivalin ikinci gününde, Başkan Muhittin Böcek'in katılımıyla İbradı'da mor üzüm hasat turu düzenlenecek. Panel, söyleşi ve workshopların ağırlıkta olduğu bu gün, Michelin Yıldızlı şefler Marc Segarra ve Yoshizumi Nagaya'nın workshopları, MasterChef Mehmet Yalçınkaya'nın katılımıyla "Antalya Yemeklerinin Şef Restoran Menülerinde Yaygınlaştırılması için Yapılması Gereken Girişimler ve Tanıtımlar" ile MasterChef Somer Sivrioğlu'nun katılımıyla "Yerel Mutfakların Yurtdışında Tanıtımında Uygulanması Gereken Stratejiler" konulu söyleşileri içeriyor. İkinci günün sonunda Buray festival alanında sahne alacak.

Festivalin son günü olan 3 Eylül Pazar gününde, televizyonda programlarıyla tanınmış Mehmet Özer, Nursel Ergin, Elif Edes, ve Türev Uludağ gibi isimler Antalyalılara yemek yapmanın inceliklerini anlatacaklar. Ayrıca, sektörle ilgili konuların ele alındığı panel ve söyleşilere de önemli konuklar katılacak. Bu günün bir diğer önemli konusu, şefler ve işletmecilerin katılımıyla gerçekleşecek "Gastronomi Sektöründe Kadın İstihdamının Yeri & Çözüm Önerileri" konulu bir söyleşi olacak.

Festival boyunca, alanında uzman birçok ismin katılımıyla paneller düzenlenecek. Bu panellerde, STK'ların turizm ve gastronomi sektörünün gelişimine katkısı, Antalya'nın yerel ürünlerinin otel ve restoran işletmelerine daha fazla entegrasyonu için stratejiler, sürdürülebilir servis kalitesinin sağlanması için çözüm yolları, yenilikçi yaklaşımların tüketici tercihlerine etkisi, Antalya yemeklerinin pazarlanması için geliştirilen stratejiler, yöresel gastronomik değerlerin ürüne dönüşmesi ve menülere entegre edilmesi gibi sektöre ışık tutacak birçok konu ele alınacak.

Editör: Haber EDİTÖR