Antalya’nın Fethi’nin 817. yıl dönümü kutlamaları, 3 Mart Pazartesi günü Fetih Koşusu ile başlayacak. Antalya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü kutlamalar, 4 ve 5 Mart’ta sempozyum, sergi, fetih yürüyüşü ve konserlerle devam edecek.

Vali Hulusi Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk milletinin Akdeniz ile buluştuğu noktanın Antalya olduğunu belirtti. Şahin, programın 3 Mart tarihinde Fetih koşusu ile başlayacağını, 4 Mart’ta sempozyum ve sergi olacağını, 5 Mart’ta ise meşhur Fetih yürüyüşünün olacağını ve çeşitli etkinliklerle kutlamaların süreceğini kaydetti.

Vali Şahin, 6 Mart tarihinde de Atatürk’ün Antalya’ya gelişi olduğunu belirtti ve “5 Mart’taki fetih programını tamamladıktan hemen 1 gün sonrası, Atatürk’ümüzün Antalya’ya gelişini hep birlikte kutlayacağız” dedi. Şahin, Atatürk’ün “Türk genci ecdadını tanıdıkça kendinde büyük işler yapacak kuvvet bulacaktır” sözünü hatırlatarak, bu sözü yerine getirmeye çalıştıklarını ve evlatlarına bu büyük medeniyetin bir parçası olduklarını hatırlatmayı hedeflediklerini belirtti.

Editör: Haber MERKEZİ