Antalya'da sosyal medya üzerinden tanıştıkları kadınlarla müstehcen görüntü paylaşımında bulunduktan sonra dolandırıldıklarını iddia eden 10 kişi, savcılığa şikayette bulundu. Soruşturma sonucunda, toplamda 12 milyon 132 bin 203 lira dolandırıldıkları belirlendi. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma sonrasında hazırlanan iddianame, 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, paraların gönderildiği hesapların sahipleri olan 10 şüpheli hakkında 20'şer yıla kadar hapis cezası istendi.

Olayı mağdurların avukatı Abdullah İlkkahraman detaylı bir şekilde açıkladı. İlkkahraman'a göre, taraflar sosyal medyada tanıştıktan sonra cep telefon numaralarını paylaşarak karşılıklı müstehcen görüntüler göndermişler. Daha sonra kendisini avukat veya savcı olarak tanıtan dolandırıcılar, mağdurları arayarak uydurma bir hikaye ile para talep etmişler. Bu dolandırıcılar, önce avukat olduklarını iddia ederek mağdurları kandırmışlar, ardından kendilerini savcı olarak tanıtarak dosyayı kapatmak için para istemişler. Para ödemeleri ise üçüncü kişilerin hesaplarına yapılmış.

Antalya'da  kız öğrencilerin barınma ve güvenlik sorunu arttı. Antalya'da kız öğrencilerin barınma ve güvenlik sorunu arttı.

Hesap sahiplerinin genellikle üniversite öğrencileri veya maddi sıkıntı içinde olan kişiler olduğu belirtiliyor. Bazı öğrenciler, hesaplarını kullanmaları karşılığında para teklif edildiği için suça ortak olmuşlar. İlkkahraman, bu tür dolandırıcılık faaliyetlerinin ciddi cezalara neden olabileceğini ve mağdurların en yakın kolluk güçlerine veya Cumhuriyet savcılığına başvurmaları gerektiğini vurguladı.

Dolandırılan bazı mağdurların utanç verici durumdan dolayı şikayetçi olmadığı da belirtildi. Ancak para trafiği ve diğer delillerle birlikte, kolluk güçleri bu tür suçlarda failleri tespit etmeye çalışıyorlar. İlkkahraman, bu tür dolandırıcılık olaylarının nitelikli suçlar olduğunu ve cezalarının ciddi olabileceğini dile getirdi. Vatandaşların, bu tür dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkatli olmaları ve şüpheli durumlarda yetkililere başvurmaları önemle vurgulandı.

Editör: Haber MERKEZİ