Toplu taşıma araçlarında yolcular ve şoförler arasında gerginliğe sebep olan klima krizi de tırmanmış durumda. Şoför esnafına yönelik tepkiler sonrası hareket geçen Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkârlar Odası, vatandaşlardan "anlayışlı" olmasını talep etmişti. Sosyal medya üzerinden Başkan Arslan’a cevap veren Antalyalılar zehir zemberek mesajlar gönderdi.  

Arslan, şoför esnafına yönelik tepkiler sonrası açıklama yaptı. Antalya halkından ‘anlayış’ beklediğini ifade ettiği açıklamasında ciddi şikâyetler alındığını kaydetti. Antalya’da 50 derece sıcaklıkta otobüs klimalarının yetersiz kaldığını hatırlatan Arslan, her durakta durup yolcu indirip bindiren, kapıları açıp kapanan bir aracın klimasının soğutması mümkün olmayacağını dile getirdi. Bu konuda şoför esnafına yardımcı olunmasını talep etmişti.Yaşanan klima krizinin ardından Başkan Arslan’ın açıklamalarına sosyal medya üzerinden birçok vatandaştan cevap gecikmedi.  İşte o mesajlardan bazıları: İsmail Demet: “Özel halk otobüsleri sorun yaratıyor.  Kırmızı otobüsler buz gibi özeller çalıştırmıyor.” Hayrettin Demir: “Evet klimaları açmıyorlar ve durağa yanaşıp müşteri almıyorlar.” Sedef Sevin: “Şuan VL 13’te 15 kişi yolculuk ediyoruz klima çalışmadığı için otobüs yolcu almıyor bizi de indiremeyeceği için götürüyor öyle bir rezillik işte.” Gökhan Gökhan: “Otobüslerde klima çalışmıyor değil, sıkıntı zengin kesme gidenlerin klimaları çalışıyor. Varsak tarafına giden otobüslerin klimaları çalışmıyor. Ya da çalıştırılmıyor; çünkü bu taraf sosyete şikâyet ederlerse başları derde girer ama fakir kesim şikâyet ederse kimse ciddiye almaz.”Halk otobüslerinin klimasının 35 derece üzeri sıcaklıkta yetersiz kaldığına dikkat çeken Arslan, “Şoförlerimiz maaş ile çalışıyor yakıt onu ilgilendirmiyor. Şoförlerimize her gün sefer çıkmadan klimaları açmalarını söylüyoruz, neden açmasın? Araçlarımız günlük klimadan dolayı 20 litre daha fazla yakıt tüketiyor. Biz bunları yaparken şoförlerimiz olmadık hakaretler işitiyor. Gece ve gündüz ayırt etmeden halkımız için çalışan şoförlerimiz bu muameleyi hak etmiyor. Bu sorunlar sadece özel ulaşım araçlarında değil belediyeye bağlı tramvay ve 750 volt elektrikli araçlarda da var. Bizim araçlarımız 24 volt elektrik ile çalışmaktadır. 27 dereceyi geçtiği takdirde klima açmanın yönetmelik gereği zorunlu olduğu konusunda her daim şoför esnafımıza mesaj atıyoruz” açıklamasında bulundu.

Antalya Şehir Hastanesi'nde,gece polikliniği devrede Antalya Şehir Hastanesi'nde,gece polikliniği devrede

Klima açmayan otobüslere yönelik denetimlerin Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Daire Başkanlığına bağlı ekipler tarafından yapıldığına dikkat çeken Arslan, “Hava sıcaklığı 35 derece altında olduğu zamanlarda klima açmayan şoför arkadaşlar mutlaka vardır. Halkımızdan gelen şikâyetler ile birlikte mobil ekipler tarafından anında yolda kontrol ediliyor. Klima açmayan araçlara 100 ila 300 tam bilet cezai işlem uygulanıyor. Antalya halkımızdan bu konuda şoför esnafımıza yardımcı olmalarını önemle rica ediyorum” dedi.

Editör: Haber EDİTÖR