İçişleri Bakanlığımızın Türkiye’nin Huzuru Projesi kapsamında her ayın ilk haftası gerçekleştirilmesi planlanan Antalya’nın Huzuru Güvenlik ve Asayiş Bilgilendirme Toplantısı'nın ilki gerçekleştirildi. Vali Hulusi Şahin, toplantı sonrasında basına açıklamalarda bulundu.

Vali Şahin; “Türkiye’nin ve Antalya’nın güvenlik ve huzuru için kolluk kuvvetlerimiz mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyor. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar Antalya son derece huzurlu ve güvenli bir şehirdir.” dedi.

Antalya Valiliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Vali Şahin’in yanı sıra İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Burhanettin Erdoğan, Sahil Güvenlik Komutanı Yarbay Tolga Coşkun ve basın mensupları katıldı.

Yaptığı değerlendirmede, bundan sonra her ay bilgilendirme toplantılarının yapılacağını belirten Vali Şahin; “Bugün sizlerle asayiş ve güvenlik konularında 2024 yılının ilk basın toplantısını yapıyoruz. Bundan sonra her ayın ilk haftası, bir önceki ayın asayiş ve güvenlik konularında kolluk kuvvetlerimizin yapmış olduğu faaliyetleri sizlerle paylaşacağımız aylık basın toplantıları düzenleyeceğiz. Hedefimiz Türkiye’nin ve Antalya’nın huzuru. Antalya gibi turizm cenneti bir şehirde birinci önceliğimiz huzur ve güvenlik. Kolluk kuvvetlerimiz Antalya’da yaşamı huzur ve barışçıl bir ortamda tesis etmek için gece gündüz çalışıyorlar.” dedi.

Yakalama Oranı %50 Arttı
Vatandaşlarımızın huzur ve güven ortamı içerisinde gündelik hayatlarına devam etmelerini sağlamak maksadıyla önleyici faaliyetlere ağırlık verildiğini vurgulayan Vali Şahin, il genelinde asayiş suçları aydınlatma oranının %90 olduğunu söyledi. Vali Şahin, suçluların adalete teslimi konusunda aranan şahısların yakalanmasına yönelik 4.069 aranan şahsın yakalandığını, hapis cezası ile aranan 1.451 şahsın tutuklandığını ve ifade ile aranan 2.618 şahsın da yakalandığını ifade etti. Vali Şahin, yakalama oranının ise yaklaşık olarak %50 artış olduğunu söyledi.

Açıklamadan Önemli Başlıklar:
Organize Suç Örgütlerine Geçit Yok

Şubat ayında Organize Suç Örgütlerine yönelik 9 operasyon gerçekleştirildi; 43 şüpheli şahsa işlem yapılarak 22 şahıs tutuklandı. KAFES operasyonları kapsamında ise, 3 Organize Suç Örgütü çökertilerek 33 şahsa işlem yapıldı. 20 şahıs cezaevine gönderilerek tutuklandı.

Uyuşturucuyla Mücadelede Kararlılık Vurgusu
Antalya genelinde uyuşturucu ve uyarıcı madde suçundan toplam 1.028 olayda 138.2 kg ve 26.527 adet uyuşturucu uyarıcı madde ele geçirilerek 1.186 şüpheli şahsa işlem yapılarak 125 şahıs tutuklandı. Madde bağımlısı ve bimekan şahısların kullanabileceği alanlar İlçe Belediyeleri ile koordineli olarak iş makineleri vasıtasıyla temizlendi.
Terör Örgütlerine Göz Açtırmayacağız
Terör ile mücadele kapsamında FETÖ/PYD, PKK/KCK, DEAŞ ve sol terör örgütlerine yönelik 28 operasyon düzenlendi; bu operasyonlarda 130 şüphelinin yakalandı. Yakalananlardan 14 şahıs tutuklanırken, 39 şahıs hakkında Adli Kontrol Kararı verildi.

Düzensiz Göç Ve Göçmen Kaçakçılığına Fırsat Verilmeyecek
Ülkemizi düzensiz göçün hedefi ve transit geçiş yolu haline getirmeye çalışan göçmen kaçakçılarına fırsat verilmediğini ve fırsat verilmeyeceğini vurgulayan Vali Şahin, Antalya’da 8 ayrı göçmen kaçakçılığı operasyonunda adli makamlara sevk edilen 14 şüpheli organizatör şahıstan 11 şahsın tutuklandığı, 6 şahsın ise ifadesi alınarak savcı talimatıyla serbest bırakıldığını belirtti. Vali Şahin ayrıca, hâlihazırda Antalya’da toplam 105.008 yabancı uyruklu şahsın oturma izni alarak ikamet ettiğini söyledi.

Trafik Terörü İle Topyekün Mücadele Sürecek
İl genelinde meydana gelen 1.601 trafik kazasında 9 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 1.017 vatandaşımızın da yaralandığını belirten Vali Şahin, Trafik Terörü ile topyekûn mücadele kapsamında vatandaşlarımızın başta kendi can ve mal güvenlikleri açısından araç kullanırken emniyet kemeri takmaları, alkollü ve uykusuz araç kullanmamaları, araç kullanırken cep telefonu ile konuşmamaları gerektiğini vurguladı. 

Mavi Vatanın Güvenliği Artırılacak
Antalya'nın 640 kilometrelik deniz sınırıyla Türkiye’nin en önemli sahil bölgelerinden biri olduğu belirtilerek, dünya turizminin odak noktası olan Antalya’yı çevreleyen denizlerin jeopolitik ve jeostratejik öneminin her geçen gün arttığı, önümüzdeki yaz döneminden itibaren Muratpaşa, Kalkan ve Kemer de yeni sahil güvenlik birimleri teşkil edilerek vatandaşlara hizmet verileceği belirtildi.

148 Seçim İrtibat Bürosu Açıldı
Seçim tedbirleri konusunda gerekli tedbirlerin alındığını belirten Vali Şahin; “Polis bölgesinde 1.438.704 seçmen 4.294 sandıkta, Jandarma bölgesinde 487.242 seçmen 6.040 sandıkta oy kullanacak.” dedi. Vali Şahin, hâlihazırda ilimiz genelinde adaylara ait 105’i Polis bölgesinde, 43’ü Jandarma bölgesinde olmak üzere toplam 148 seçim irtibat ofisi açıldığını belirtti.

Editör: Haber MERKEZİ