Diş Hekimleri Odası Alanya Temsilcisi Dt. Murat Özçelik "Önlem alınmazsa büyük bir felaket bizi bekliyor. Aksi halde tarım alanları susuz kalacak” dedi.
Küresel iklim değişikliğinin sonucu olan kuraklık, Alanya ve Gazipaşa’da boy göstermeye başladı. Türkiye genelinde yağışlar normale göre yüzde 38 azalırken, Alanya ve Gazipaşa aralık ve ocak aylarını çok az yağışla geçirdi. Kar ve yağmur sularının besleyemediği Gökçeler ve Dim barajlarında su oranı ciddi şekilde azaldı. Gökçeler Barajı'nda yeterli su olmamasına rağmen, baraj suyunun HES için bırakıldığını dile getiren Diş Hekimleri Odası Alanya Temsilcisi Murat Özçelik, “Gökçeler’de HES faaliyetini durdurmalarını bekliyorum. HES’i işleten şirketin para kazanması mı önemli, yoksa Gazipaşamızın susuz kalması mı önemli?” dedi.

Gazipaşa Gökçeler Barajı’ndaki su seviyesi nerdeyse diplerde. Önümüzdeki günlerde kar yağmaz ve baraj beslenmez ise üreticilerimiz, tarım alanlarımız barajdan gelen sudan mahrum kalacak” dedi.

yetkilileri uyaran Özçelik, önlem alınmazsa büyük bir felaketin Gazipaşa’yı beklediğini dile getirdi. Özçelik, “Su seviyesinin bu kadar düşük olmasına rağmen HES için su bırakılması tam bir akıl tutulması. HES’i işleten şirketin bir an önce bunu durdurması ve barajdaki su seviyesinin yükselmesi gerekiyor. Ben iktidar yetkililerini şimdiden uyarıyorum. Yağışsız ve karsız geçen bu kış döneminde barajdaki su seviyesinin artması ve yüzlerce üreticimizin yazın suya ulaşabilmesi için HES’in faaliyetini durdurmalarını bekliyorum. HES’i işleten şirketin para kazanması mı önemli yoksa Gazipaşa’mızın susuz kalması mı önemli? Aksi halde tarım alanlarımız susuz kalacak. Hatta içecek su bulmakta bile güçlük çekeceğiz. Önlem alınmazsa büyük bir felaket bizi bekliyor" şeklinde konuştu

Editör: Haber EDİTÖR