Alanya'nın coğrafi işaretli ürün sayısı 4'e yükseldi! ALTSO Başkanlığı döneminde müracaatını yapan Mehmet Şahin'in takibi sonucu keçiboynuzu da Alanya'nın coğrafi işaretli ürünleri arasına girdi. Keçiboynuzu, pekmeziyle her derde deva olmasının yanı sıra afrodizyak özelliğiyle de biliniyor. Alanya Belediye Başkanı Adayı ve Litvanya Cumhuriyeti Alanya Fahri Konsolosu Mehmet Şahin, müşterisini taşıması ve takibini aralıksız olarak sürdürdüğü keçiboynuzunu da tescil etmeyi başardı. 'Alanya Keçiboynuzu', Şahin'in yeni dünya, avokado ve muzunu takip ederek tescil ettirdiği dördüncü ürün oldu.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığı'na yapılan başvuru sonucunda 'Alanya Keçiboynuzu-Harnup' ismi tescil edildi ve artık keçiboynuzu, 'Alanya Keçiboynuzu' markasıyla satışa sunulacak. Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Başvuru beklentilerinde belirtilen 'Alanya Keçiboynuzu-Harnup' adı, 5042 sayılı Kanun kapsamında koruma altında olan çeşitler listesinde yer almaması ve 5553 sayılı Kanun kapsamında ise kayıt altında olan bir çeşittir. İsmi olarak kullanılmaması nedeniyle coğrafi işaret ismi olarak kullanılmasında herhangi bir olumsuzluk görülmemektedir" ifadesi kullanıldı.

Tarım Bakanlığı'nın onayının ardından sıra basit işlemlerin tamamlanması, işlemlerin yapılması süresinin beklenmesi ve tescil belgesinin teslim alınmasında. Keçiboynuzunun coğrafi işaretli ürün olarak tescil edilmesi, Alanya ekonomisi için önemli bir adım olacak. Tarımsal yaşam alanlarında keçiboynuzu daha pahalı ve daha kolay pazarlanabilecek. Mehmet Şahin'e tebrik ve teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Editör: Haber EDİTÖR